Dolar 32,1740
Euro 34,8732
Altın 2.413,46
BİST 10.792,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Cum 23°C
Cts 22°C
Paz 22°C
Pts 22°C

50 Yaş Altı Kanser Vakaları Artıyor

Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen vefatlar ortasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor.

50 Yaş Altı Kanser Vakaları Artıyor
REKLAM ALANI
1 Nisan 2024 12:08
16

Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen vefatlar ortasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor.

Kanserin bu kadar yaygınlaşmasının sebepleri ortasında artan gerilim, tütün ve alkol tüketimi, yanlış beslenme, işlenmiş besinler, endüstrileşmenin getirdiği hava kirliliği bulunuyor. Bilhassa 50 yaş altı kanser hadiselerinin son 30 yılda daha da arttığı biliniyor.

Bu nedenle Z jenerasyonu olarak da bilinen kitle için kanserle uğraş büyük ehemmiyet taşıyor. Kanserle uğraşın yolu ise şuurlu beslenme ve tarama programlarından geçiyor. Medicana Sıhhat Kümesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar ve Doç. Dr. Ozan Akıncı, 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası’nda kanseri tedbire konusunda kıymetli bilgiler verdi.

Dünya Sıhhat Örgütüne (DSÖ) bağlı milletlerarası Kanser Araştırma Ajansının (IARC) bu yıl yayımladığı rapora nazaran, 2022’de 20 milyon yeni kanser hadisesi görülmüşken, sistemsiz beslenme, tütün eserleri kullanımı, hareketsizlik, gerilimle birlikte bu sayıların artacağı varsayım ediliyor. Dünya genelinde 2050’de 35 milyondan fazla yeni kanser hadisesinin olacağı öngörülürken, 2022’deki varsayımı 20 milyon hadiseye oranla yüzde 77’lik artış yaşanması bekleniyor. Meğer yanlışsız beslenmek, faal kalmak ve sigara içmemek üzere sağlıklı seçimler yaparak kanser riskini azaltmak mümkün oluyor. Bunun yanında muhakkak kanserlerin erken tespit edilmesinde önerilen pek çok tarama yolları bulunuyor.

Teknoloji bağımlılığı da kanser gelişmesinde rol oynuyor

Medicana International İstanbul Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar, kanserle gayrette hakikat ve şuurlu beslenmenin, antrenmanın, gerilimden uzak durmanın, tütün eserlerinin kullanımının sonlandırılmasının değer taşıdığına dikkat çekerek, “Günümüz dünyasında ömür mühleti uzamıştır. Artık 65-70 yaş ortası bireyler orta yaş kümesinde yer almaktadır. Ömür müddetleri uzadığı, günümüz tarama formüllerinin de gelişmesiyle birlikte kanser görülme oranları artmaktadır. Lakin kanser görülme sıklığı yalnızca orta ve ileri yaş bireylerde değil gençler ortasında da yaygınlaşmaktadır. Kanserde istikrarsız ve sıhhatsiz beslenme, tütün eserleri kullanımı, hareketsizlik, obezite, doğal eserler tüketmeme, hava kirliliği, teknoloji bağımlılığı, çağdaş yaşama bağlı gerilim artışı da rol oynamaktadır” dedi. 

Korunmak için Akdeniz diyeti

Kanser riskini azaltmada bilhassa beslenmenin kıymet taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar, “Vücuttaki tüm hücrelerin, buna kanser hücreleri de dahil temel güç kaynağı şekerdir. Yani hücrelerin temel işlevlerini sürdürebilmesi için şeker zaruridir. Her bedende kanser hücresi bulunmaktadır. Lakin kanserli hücreler süratli büyüyüp çoğaldıkları için olağan hücrelerden daha fazla şeker kullanırlar. Ayrıyeten çok şeker tüketiminin neden olduğu yağlanma ve obezite, kanseri de tetiklemektedir. Bu nedenle beslenmede şeker istikrarlı ölçüde tüketilmeli, şeker muhtaçlığı porsiyon denetimli bir biçimde meyve ve sebzelerden karşılanmalıdır. Bunun yanında doğal beslenme kıymet taşımaktadır. Akdeniz diyeti beden için en uygun beslenme cinsidir. Trans yağlar yerine zeytinyağı tüketilmelidir. Sebzeler haşlama, fırın, buhar üzere sağlıklı usullerle pişirilmelidir. Haftada en az 2-3 kere balık tüketilmeli ve kızartma yapılmamalıdır. Kırmızı et yenecekse mangal ve kızartma tipinde sistemler tercih edilmemelidir. Konserve yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Zerzevat ve meyveler de mevsiminde tüketilmelidir” biçiminde konuştu.

Tedaviler kesinlikle kurulla belirlenmeli

Kanserde birçok tedavi yolunun bulunduğunu tabir eden Prof. Dr. Sarıyar, “Cerrahi, medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi alanındaki gelişmelerle tedaviler yürütülmektedir. Kanser tedavisi ekseriyetle kanser hücrelerini öldürmek için uygulanan radyoterapi, kemoterapi, ilaçlar, cerrahi teknikler, hormon tedavisi, immunoterapi ve ömür şeklinde yapılacak birtakım değişiklikleri içermektedir. Tedaviler tam teşekküllü merkezlerde, kurulan kurullarla planlanmalıdır. Son yıllarda girişimsel radyoloji teknikleri de tedavilerde kullanılmaktadır” diye görüş verdi.

Tedavide sıcak kemoterapi de kullanılıyor

Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar, yakın bir geleceğe kadar karın içine yayılmış kanserlerin tedavi edilemeyeceği görüşünün mevcut olduğunu anımsatarak, lakin sitoredüktif cerrrahi ve ısıtılmış karın içi kemoterapi usullerinin ilerlemiş karın içi kanserlerde arternatif cerrahi tedavi tekniği olarak yerini aldığını bildirdi.

Türkiye’de sayılı merkezde uygulanan sıcak kemoterapi tedavisinin kanser hastalarına daha uzun bir ömür bahtı sunduğunu aktaran Sarıyar, “İlerlemiş kanser hastalarının yeni umudu olan bu tedavi tekniğiyle (Isıtılmış Karın İçi Kemoterapi/Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy-HİPEK) kanserlerin kıymetli bir oranına teşhis konabiliyor” sözünü kullandı. Prof. Dr. Sarıyar, bu formülün birinci defa teşhis edilmiş ve ameliyat olmamış ileri evre kanserlere uygulanabildiği üzere, daha evvel ameliyat olmuş lakin tekrar etmiş kanserlere de uygulanabildiğini söz etti.

50 yaş altı olaylar son 30 yılda arttı

Medicana International İstanbul Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Ozan Akıncı ise, kanserin global ölçekte giderek artan bir ivme ile yaygınlaşmakta olduğunun altını çizerken, “Bu artışta artan gerilim, anksiyete, tütün ve alkol tüketimi, hareketsizlik, obezite, radyasyon, GDO’lu ve hormonlu besinler, tarım ilaçları ve endüstrileşmenin getirdiği hava kirliliği en değerli tetikleyici ögeler olarak göze çarpmaktadır. 50 yaş altı kanser olayları son 30 yılda daha da artmıştır. Dünya Sıhhat Örgütü’nün datalarına nazaran ülkemizde 50 yaş altı kanser olayı oranı yüzde 66’dır. Bu önemli oranı göz önünde bulundurursak Z neslinin kanserle gayreti daha da ehemmiyet kazanmaktadır” dedi. 

Kanser gerçeğinin farkına varılmalı

Dünya genelinde her 5 bireyden 1’inin hayatı boyunca en az bir kere kansere yakalandığını belirten Doç. Dr. Ozan Akıncı, “2022’de tüm dünyada yıllık 20 milyon yeni hadise ve 9.7 milyon kansere bağlı vefat gelişmiştir. Bu datalara bakılarak 2050’de yüzde 77’lik bir artışla 35 milyondan fazla yıllık yeni kanser olayı gelişeceği öngörülmektedir. Bu tabloda endüstrileşmenin ve risk faktörlerinin tetiklemesiyle daha da dramatik hale gelebileceği iddia edilmektedir. Bu nedenle tedbir alınmalıdır. Kanserle gayrette tam muvaffakiyet lakin ona neden olan faktörlerden kaçınmakla mümkündür. Kanseri erken kademede fark etmek yahut tespit etmek kanseri tam yenebilmek için çok kıymetlidir. Kanser gerçeğinin farkında olarak risk faktörlerini değiştirmek yararlı olabilmektedir. Fakat daha güçlü olunabilecek bir husus da tarama testleridir. Göğüs, akciğer, kolon, mide, prostat ve rahim ağzı kanserlerine karşı kesinlikle uygun vakitte hekimimiz ile iş birliği içinde tarama testlerini yaptırmak kıymet taşımaktadır” formunda konuştu.

Kanserde motivasyon önemlidir

Hastaların tarama testleriyle birlikte teşhis konulduktan sonra negatif his durumuna girebildiklerine değinen Doç. Dr. Akıncı, “Moral ve motivasyon tedavi sürecinde hastalar için en değerli destektir. Ailelerinin ve sevdiklerinin yanlarında olduğunu görmek onları kansere karşı da daha güçlü kılmaktadır. Bununla bir arada hasta-hekim iş birliğinin ve inanç hissinin da bu süreçlerin en değerli motivasyon kaynağı olduğunu söylemek mümkündür” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.