Dolar 31,0391
Euro 33,6226
Altın 2.032,18
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Az Bulutlu
İstanbul
18°C
Az Bulutlu
Paz 15°C
Pts 13°C
Sal 15°C
Çar 14°C

AgeSA’nın Her Yaşta Fonu Deprem Bölgesinde Hayatlara Dokunuyor

Sabancı Holding ve Ageas iştiraki olan AgeSA’nın, Sivil Toplum için Takviye Vakfı uyumunda kurduğu “Her Yaşta Fonu” ile desteklediği sivil toplum kuruluşları, sarsıntı bölgesine katkı sağlamaya devam ediyor.

AgeSA’nın Her Yaşta Fonu Deprem Bölgesinde Hayatlara Dokunuyor
REKLAM ALANI
5 Şubat 2024 21:24
8


Sabancı Holding ve Ageas iştiraki olan AgeSA’nın, Sivil Toplum için Takviye Vakfı uyumunda kurduğu “Her Yaşta Fonu” ile desteklediği sivil toplum kuruluşları, zelzele bölgesine katkı sağlamaya devam ediyor. Meryem Bayan Kooperatifi, Dem Derneği, Türkiye Alzheimer Derneği ile Yüksek Tahsilde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme Vakfı projelerini tamamlamak için zelzele bölgesindeki çalışmalarını sürdürüyor. 

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası bölümünün başkan kuruluşlarından AgeSA, Türkiye’nin yaşlanmaya hazırlığına rehber olmak ve toplumun yaşlılık algısının olumluya dönüşmesine katkıda bulunmak emeliyle gerçekleştirdiği “Her Yaşta” projesi çatısı altında hayata geçirdiği Her Yaşta Fonu ile bedel yaratmaya devam ediyor. 6 Şubat sarsıntısının akabinde zelzeleden etkilenen bölgelerde çalışan sivil toplum kuruluşlarının projelerini destekleme kararı alan AgeSA, Her Yaşta Fonu’nun yeni devrinde 4 STK’ya toplam 799.400 TL hibe dayanağı sağladı. Her Yaşta Fonu’ndan hibe takviyesi alan Meryem Bayan Kooperatifi, Dem Derneği, Türkiye Alzheimer Derneği ile Yüksek Tahsilde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme Vakfı projelerini hayata geçirmek için çalışmalara başladı. Projeler yılsonuna kadar devam edecek.

 

Dem Derneği 18 günde 134 bireye ulaştı

“Sesimi Duyan Var Mı?” projesini hayata geçiren Dem Derneği, Gaziantep, Adıyaman ve Kahramanmaraş’taki çadır ve konteyner kentlerde işitme kaybı yaşayan yaşlılar başta olmak üzere işitme aygıtı muhtaçlığı olan bireylere ulaşmak emeliyle çalışmalarına başladı. Dernek bugüne kadar toplam 23 çadır / konteyner kenti ziyaret ederek başta yaşlılar olmak üzere işitme kaybı yaşayan bireylerin gereksinimlerini tespit etti. 18 günde toplamda 134 şahsa ulaştı ve gereksinimlerin temini için çalışmalarına devam ediyor. Proje 2024 Haziran’a kadar devam edecek.

 

Kadın Hayat Merkezi’nde eğitimler devam ediyor

Adana’da faaliyet yürüten, Sonlu Sorumlu Meryem Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi “Biz de Varız!” projesi kapsamında eğitimsizlik, iş hayatına katılamama ve toplumsal hayata dahil olamama problemlerine tahlil modeli oluşturmak hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. 65 yaş üstü bayanların düzgün olma halini bütüncül bir yaklaşımla desteklemek gayesiyle çalışmalarına devam eden dernek bugüne kadar, 65 yaş üştü 100 bayana sosyo ekonomik, kültürel ve tüzel kapasitelerini artırmak için dayanak verdi. Teknoloji eğitimleri ve öz bakım hizmetleri sağladı. Proje 2024 Haziran’a kadar devam edecek. 

 

Samandağ Devlet Hastanesi’nde Alzheimer taramaları başladı

Türkiye Alzheimer Derneği (TAD), Her Yaşta Fonu kapsamında hayata geçirdiği “Depremzedeleri Unutmuyoruz!” projesi ile şahısların, Alzheimer hastalığı ve bakımı konusunda bilinçlendirilmesi, eğitilmesi ve bu hastalıktan muzdarip kişi ve ailelerin hayat kalitesinin artırılması maksadıyla çalışmalar yürütüyor. Dernek, zelzele bölgesinde çadır kentleri ziyaret edecek olan tabip, diyetisyen ve psikologlardan oluşan istekli grubuyla birlikte bu kentlerde yaşayan yaşlıların sıhhat durumları nizamlı olarak takip edecek ve riskli bulunan bireyleri ilgili sıhhat kuruluşlarına yönlendirecek. Dernek, projenin birinci basamağında Samandağ Devlet Hastanesi’nde taramalara başladı. Proje 2024 Aralık’a kadar devam edecek. 

 

İlk görüşmeler Samandağ Konteyner Kentte yapıldı

 “Afet Sonrası Yaşlılık Çalışmaları” projesini hayata geçiren Yüksek Tahsilde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme Vakfı (Yöret), “Destek verene destek” anlayışı ile yaşlılara hizmet götüren, onlarla profesyonel olarak çalışan sıhhat, toplumsal ve ruhsal dayanak meslek elemanlarının bilgilendirilmesi için çalışıyor. Yaşlılara hizmet götüren tüm profesyonellerin yaşlılık periyodu ile ilgili algılarının müspet istikamette değişmesi amaçlanan proje kapsamında 18 profesyonelin yüz yüze eğitimlerini gerçekleşti. Yaşlıların psiko-sosyal gereksinimleri belirlendi. Projede yer alacak saha profesyonellerine Yaşlı Yetişkinler ile irtibat, Yaşlı Yetişkinin ilaç kullanımı, İlaç Reddi Yaşayan Yaşlı Yetişkine Yaklaşım üzere bahislerde eğitimler verildi.  Depremin yıldönümünde “Afet ve Yaşlı Yetişkin”, “Afetten Etkilenen Yaşlı yetişkinin Nörolojik Süreçleri Nasıl Desteklenmeli”, “Afetten Etkilenen Yaşlı Yetişkinin Ruhsal Dayanıklılığına Destek”, “Afetten Etkilenen Yaşlı Yetişkine Bakım Verme” hususlarında eğitimler veriliyor. Proje 2024 Kasım’a kadar devam edecek.

 

AgeSA Hakkında

AgeSA, Sabancı Holding ile iki yüz yıllık sigortacılık geçmişi olan Belçikalı sigorta şirketi Ageas’ın iştirakidir. AgeSA birebir vakitte halka açık bir şirket olup, payları “AGESA” koduyla Borsa İstanbul’da süreç görmektedir. AgeSA, bireylerin tasarruf ve birikim muhtaçlıkları için ferdî emeklilik eserleri sunmaktadır. Birebir vakitte, müşterilerine sunduğu hayat ve kaza sigortası eserleriyle de ömrün getirebileceği beklenmedik risklere karşı bireyleri ve ailelerini teminat altına almaktadır.

 

Sivil Toplum için Takviye Vakfı Hakkında

Sivil Toplum için Dayanak Vakfı, bağışçıların öncelikleriyle sivil toplumun ihtiyaçlarını buluşturmak hedefiyle 2015 yılında kuruldu. Vakıf, Türkiye’nin toplumsal problemlerinin çözümü için bağışçılığın geliştirilmesi gerektiğine inanıyor, sivil toplumun yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretmesine katkı sağlamak emeliyle çocuk hakları, yaşlı hakları, yoksulluk, toplumsal cinsiyet eşitliği, kültür-sanat, gençlik üzere farklı tematik alanlarda hibe programları ve kapasite güçlendirme çalışmaları yürütüyor. 2016-2023 yılları ortasında 3.000’den fazla ferdi ve kurumsal bağışçının katkısıyla sivil toplum kuruluşlarına 336 hibeyle toplam 104.834.629 TL hibe desteği sağladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.