Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Pts 22°C
Sal 25°C
Çar 22°C
Per 22°C

Çocuğunuza Özgüven Aşılayacağım Derken Zarar Verebilirsiniz!

Klinik Psikolog Dr. Öğr. Üyesi Billur Örnek, ebeveynlerin çocuklarında olumlu kendilik algısı oluşturmaya yani onlara özgüven aşılamaya çalışırken ruhsal sıhhatlerini olumsuz etkileyebilecekleri ikazında bulunarak çocukların kendilerini gerçeğe uygun biçimde tanımalarını sağlamak için tekliflerde bulundu 

Çocuğunuza Özgüven Aşılayacağım Derken Zarar Verebilirsiniz!
REKLAM ALANI
28 Mart 2024 13:24
23


Klinik Psikolog Dr. Öğr. Üyesi Billur Örnek, ebeveynlerin çocuklarında olumlu kendilik algısı oluşturmaya yani onlara özgüven aşılamaya çalışırken ruhsal sıhhatlerini olumsuz etkileyebilecekleri ihtarında bulunarak çocukların kendilerini gerçeğe uygun biçimde tanımalarını sağlamak için tekliflerde bulundu 

 

“Kendilik Algısı”, kişinin kendisini nasıl gördüğünü, algıladığını yahut tanımladığını anlatan bir olgu olarak psikoloji literatüründe yerini almış durumda. Büsbütün sübjektif olan bu durum, kişinin tabiatı ve özelliklerinin yanı sıra tecrübeleri, akranlar ve yetişkinlerle olan etkileşimleri, etrafındakilerin şahsa karşı olan davranışları ve sözleriyle şekilleniyor. Münasebetiyle bir kişinin kendisiyle ilgili algısı, etrafında onu gözlemleyen öbür şahısların algısından çok farklı bir noktada olabiliyor. Uzmanlar ise ebeveynlerin çocuklarında olumlu kendilik algısı oluşturmaya çalışırken psikolojilerini bozabilecekleri ikazında bulunuyor. 

“Kendilik Algısı Tüm Ömrü Etkiler”

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Billur Örnek, kendilik algısına ait bilgi verdi. Kendilik algısının, kişinin başkalarıyla olan etkileşiminde, kendisi ile olan bağında, ömürde seçtiği yollar ve verdiği kararlarda büyük ölçüde tesirli olduğuna işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Örnek, “Kendisini toplumsal olarak sevilir ve kabul edilir gören kişi daha rahat ve doğal irtibat kurar. Bilakis kabul edileceğinden emin olmayan bir kişi ise etkileşimden kaçınır ve sonuçta toplumsal marifetleri gereğince gelişmeyebilir” dedi. 

“Kendilik Algısı Etrafla Yakından İlişkili”

Kişinin kendisini nasıl algıladığının, yetişme şartlarında ebeveynlerinin, kıymetli başka yetişkinlerin ve akranların reaksiyonlarıyla çok ilişkili olduğuna işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Billur Örnek, “Karşıdan bakıldığında üst seviyede başarılı bir mesleği olan şahısların, çocuklukta ebeveynlerin mükemmeliyetçiliği ile karşılaştığı için kendisini hiçbir vakit kâfi ve başarılı hissedemediğini gözlemliyoruz. Bu durum, ebeveynlerin yansıları nedeniyle kendilik algısı grafiğinin aksiye hakikat düşüşe geçmesi olarak düşünülebilir. Kişi kendisini ortaya koyduğundan daha yetersiz, düşük standartlarda algılamaktadır. Terapide kişinin kendisini oburunun gözünden görerek edindiği algısını, ortaya koyduğu gerçeklere tekrar bakarak değiştirmesine odaklanırız” diye konuştu. 

“Kendilerini Koruyor Olabilirler”

Zaman vakit da bunun aksinin olduğuna işaret eden Billur Örnek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Örneğin kişi, kendisini oburlarının tabi olduğu kuralların üstünde, şişmiş bir kendilik algısıyla tanımlıyor olabilir. Bu bazen çocukluğundan itibaren bireye ayrıcalıklı davranılması nedeniyle, bazen de tam bilakis yetersiz olduğu çok fazla tabir edilmiş şahısların kendini müdafaa kalkanı olarak görülebiliyor. Her iki durumda da terapide kendilik algısını gerçekliğe yakın noktaya çekmeyi amaçlıyoruz. Yani şişmiş kendiliği de sönmüş kendiliği de olabildiğince objektif bir yere getirerek kişinin kendisini buradan görebilmesini amaçlıyoruz.”  

“Gerçeklikten Uzaklaşmayın”

Son yıllarda ebeveynlerin çocuklarda/gençlerde “olumlu kendilik algısı” oluşturma eforunun ağır olduğunu gözlemlediklerini belirten Billur Örnek, şöyle devam etti:

“Olumlu kendilik algısı elbette istenen bir durumdur. Ama gerçeklikten uzaklaşacak kadar olumlu kendilik algısı, çocuğun eninde sonunda hayal kırıklığı yaşaması ve kendine yabancılaşması ile sonuçlanacaktır. Olumlu kendilik algısı oluşturmaktansa gerçekçi bir kendilik algısı oluşturması istikametinde gençlere/ çocuklara rehberlik etmenin çok daha sağlıklı olduğuna inanıyorum. Bu halde çocuk/genç nitekim güçlü olan taraflarını parlatırken çok da güçlü olmayan taraflarını geliştirme yoluna gidecektir. Uydurma bir ‘mükemmel kendilik algısı’ çocuğu/genci güçlü kılmaktan çok ruhsal bozukluklara açık ve kırılgan hale getirir.”

“İnsan Kendini Evvel Diğerlerinin Gözünde Tanır”

Dr. Öğr. Üyesi Billur Örnek, sağlıklı bir kendilik algısı için neler yapılabileceğine ait şunları kaydetti: 

“Çocukluktan itibaren yetişkinlerin hem çocukla olan kendi bağlantılarına dikkat etmesi hem de değerli oburlarının çocukla nasıl irtibat kurduğunu takip etmesi gerekir. İnsan evvel diğerlerinin gözlerinde görerek tanır kendini. Bu nedenle yetişme etaplarında nasıl davranıldığının çok büyük değeri var. Ne uydurma bir harikalık ile ne de mevcut güçlü taraflarını görmezden gelerek; çocuğun/gencin açıkça güçlü taraflarını da, geliştirilmesi gereken taraflarını da konuşarak ilerlemekten bahsediyorum. Bir gencin bağlantı maharetleri çok güçlü ama sabır göstermekte zorluk yaşıyor olabilir; bir oburu de çok sabırlı ancak hudut çizip haklarını korumakta zahmet çekiyor olabilir. Her ikisinin hem güçlü yanları hem geliştirilmeye açık yanları var. Kendisini bu gerçekçilik ile tanımasına müsaade verilen kişinin sağlıklı bir yetişkin olması, kendisinin farkında ve kendisiyle barışık olması çok daha kolaydır.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.