Dolar 31,3607
Euro 34,0194
Altın 2.098,72
BİST 9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
12°C
Hafif Yağmurlu
Cts 12°C
Paz 15°C
Pts 14°C
Sal 10°C

DSİ’den İzmir’e yatırım sağanağı: 21 yılda 217 tesis

Ege’nin incisi İzmir’e son 21 yılda 29 milyar 469 milyon liralık yatırım yaptıklarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta “217 tesisin inşasını tamamlayarak vatandaşın hizmetine sunduklarını söyledi. İzmirliler için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

DSİ’den İzmir’e yatırım sağanağı: 21 yılda 217 tesis
REKLAM ALANI
8 Şubat 2024 12:40
10


Ege’nin incisi İzmir’e son 21 yılda 29 milyar 469 milyon liralık yatırım yaptıklarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta “217 tesisin inşasını tamamlayarak vatandaşın hizmetine sunduklarını söyledi. İzmirliler için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, deneyimli işçisi ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah seviyesini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, süratli nüfus artışı, artan endüstrileşme ve başka etraf problemleriyle birlikte hayatın kaynağı olan “su”yun pahası her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, ziraî üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin güçte dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım yerlerini yine iktisada kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya taraf veriliyor.

“Su Vatandır”  hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun bilhassa tarım ve endüstride yarattığı güçlü tesiri sayesinde geniş iş alanlarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın muhafaza tesisleri ile de mümkün taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de gayret ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve güç gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü tabir den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” unsurunun üzerine inşa eden esaslı bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ”Su Vatandır” anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu üzere bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi.

 

İzmir’e 29 milyar 469 milyon liralık yatırım yaptık

İklim ve toprak yapısı olarak İzmir’in Türkiye’nin en verimli ovalarına sahip olduğunu belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Yılda 3 hatta 4 sefer randıman alınabilen verimli toprakları ve elverişli iklimi ile İzmir, Türk Tarımının dünya ile rekabetinde kıymetli bir misyona sahip. Bu şuurla 21 yıl evvel başlattığımız çalışmalar kapsamında İzmir’e 29 milyar 469 milyon 750 bin 927 liralık yatırım yaptık. 217 tesisi vatandaşımızın hizmetine sunduk” dedi

 

Ege’nin incisine yılda 71.8 milyon m3 içme suyu sağladık

İzmir için son 21 yılda 7 içme suyu tesisi inşa ederek kentin 2040 yılına kadar ki içme suyu sorununu çözdüklerini belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, hizmete alınan tesisler sayesinde 1 milyon 232 bin kişinin günlük su muhtaçlığının karşıladıklarını kaydetti.  DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Bu tesislerden İzmir’e yılda 71.8 milyon m3 içme suyu sağladık.” Diye konuştu

 

İzmir’e 21 yılda 38 baraj 8 gölet

DSİ olarak İzmir için adeta yatırım seferberliği başlattıklarını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yılda kent genelinde 38 baraj, 8 gölet, 8 de yeraltı depolama tesisi inşa ettiklerini söyledi. İzmir’in depolama hacminin bu tesisler sayesinde 558.81 milyon m3’ e çıktığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, 4 baraj projesinin inşaat, 2 projenin yatırım, 9 projenin ise planlama etabında olduğunu söyledi.

 

İzmir’de 493 bin 510 dekar araziyi su ile buluşturduk

İzmir’i Türk tarımının lokomotif kentlerinden biri olarak gördüklerini anlatan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Hayata geçirdiğimiz 44 sulama tesisi ile hem ülke iktisadına katkı sunmayı, hem de İzmirli üreticilerin refah düzeyini artırmayı hedefledik. 493 bin 510 dekar araziyi çağdaş sulamaya açtık. Yıllık 2.94 milyon lira zirai gelir artışı sağladık. ” Dedi.

 

113 bin dekar yerde taşkın muhafaza riski minimize edildi

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak emeliyle son 21 yılda İzmir kent genelinde tam 111 dere ıslah ve taşkın müdafaa projesi hayata geçirdik. 102 yerleşim ünitesi ile 113 bin 670 dekar yerde su baskını riskini minimize ettik. “diye konuştu.

 

109.500 dekar arazinin tescili yapıldı

Küçük Menderes havzasının bereketli topraklarındaki randımanı daha da artırmak için başlatılan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri projesi çalışmalarının hala devam ettiğini kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ 109.500 dekar arazinin tescil süreçlerini tamamladık. 17.100 dekar alandaki çalışmalarımız da devam ediyor. Proje tamamlandığında K. Menderes havzasında toplam 126.600 dekar verimli tarım yeri daha rantbl bir hale gelecek” dedi.  Projeden 26 yerleşim ünitesinin faydalandığını söyledi.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında pahalı İzmirlilerden, bilhassa de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve takımımızı motive ediyor. Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah seviyesini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” ülkümüzü perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.