Dolar 32,1809
Euro 34,9043
Altın 2.499,19
BİST 10.920,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 23°C
Cum 23°C
Cts 22°C
Paz 21°C

Elder’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi

Bu yıl 25’inci yaşını kutlayan Elder’in 10. Olağan Genel Kurulu’nda, İdare Şurası Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi. Erdeniz, 2024-2026 yılları ortasında başkanlık vazifesini sürdürecek.

Elder’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi
REKLAM ALANI
26 Mart 2024 18:24
15


Bu yıl 25’inci yaşını kutlayan Elder’in 10. Olağan Genel Kurulu’nda, İdare Heyeti Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi. Erdeniz, 2024-2026 yılları ortasında başkanlık vazifesini sürdürecek.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren dağıtım şirketlerinin çatı örgütü Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Elder’in, 10. Olağan Genel Heyeti geniş bir iştirak ile 26 Mart 2024 günü Ankara’da gerçekleştirildi. Genel Şura sonrasında toplanan yeni idare heyeti kendi ortasında misyon kısmı yaptı. Alınan karar doğrultusunda, üç yıldır Elder’in İdare Heyeti Başkanlığını sürdüren Kıvanç Zaimler vazifesini Aksa Elektrik Kümesi İcra Heyeti Lideri Barış Erdeniz’e devretti. Erdeniz, 2024-2026 yılları ortasında Elder İdare Heyeti Lideri olarak misyon yapacak. Yeni periyotta İdare Şura Lider Yardımcılığı misyonlarını ise Kıvanç Zaimler ve Memet Atalay üstlenecek. 

Açılış konuşmalarını Güç ve Natürel Kaynaklar Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz ile Elder İdare Heyeti Lideri Kıvanç Zaimler’in yaptığı genel şurada, kamu ve özel bölümden çok sayıda iştirakçi da hazır bulundu. 

“YAPISAL DÜZENLEMELERE GEREKSİNİMİMİZ OLDUĞU KANAATİNDEYİM”

Açılışta konuşan Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu, elektrik dağıtım ve misyonlu tedarik şirketlerinin 2021-2025 yıllarını kapsayan dördüncü uygulama periyodunda olduğuna işaret ederek, “Tüm bu uygulama periyotlarına baktığımızda, toplamda bugüne güncellenmiş kıymetleriyle 336 milyar TL’lik bir yatırım yapıldığı ve 20 milyar TL’lik (son 3 yıl) bakım bütçesinin şirketler tarafından harcandığını görmekteyiz. Lakin vatandaşlarımızın refah düzeyinin yükselmesi ve hizmete erişmede aradığı konfor maalesef tam manasıyla elde edilememiş görünüyor. EPDK tarafından yayınlanacak beşinci uygulama döneminde bu sıkıntıların tahlili için tahminen de yapısal bir düzenlemeye gereksinimimiz olduğu kanaatindeyim. EPDK ve Bakanlığımızın, Elder ile istişareler yaparak bu mevzuları çözeceğimize inanıyorum” dedi. 

“GEÇİCİ DEĞİL, KALICI TAHLİL ÜRETEN SİSTEMLERİ GELİŞTİRMELİYİZ”

Açılışta yaptığı konuşmada, “Dağıtım bölümünün gelecek vizyonuna katkı vereceğini düşündüğümüz kimi beklentilerimizi tabir etmek istiyorum” diyen EPDK Lideri Mustafa Yılmaz da “Öncelikle dağıtım kesimimizi geleceğe taşırken ‘bugünün meselelerine yarının tahlil yolları’ ile deva aramak, yatırım planlamalarında klasikleşmiş ve kolaycı tekniklerin dışına çıkmak mutlak surette öncelik olmalı. Bu emelle gerek planlama gerekse saha süreçlerinde; tüketiciyi üzebilecek her türlü sorunu öngörebilen ve “geçici değil kalıcı tahlil üreten” metotları geliştirmeniz temel beklentimiz olmaya devam edecektir.   Bakım ve tamirat bütçelerinin verimli ve yerinde kullanılmasının kesintileri önlemedeki rolü hepinizin malumudur. Tüm yatırım ve işletme süreçlerini birlikte optimize ederek aktif ve verimli harcama ile en üst seviye kalite yakalanacaktır” diye konuştu.  

Daha fazla yenilenebilir güç kaynağının sisteme bağlanması kadar üretim ve yatırımlara yönelik olarak da dağıtım dalının sorumlulukları olduğuna işaret eden Yılmaz kelamlarına şöyle devam etti:

“Şüphesiz önümüzdeki günlerde elektrikli araçlar ve ulusal akıllı sayaç sistemleri üzere hususlar dağıtım bölümünün gündeminde çok daha fazla yer alacaktır. Süratle gelişen elektrikli araç kesiminin gereksinimlerine karşılık verme sürecinde dağıtım şebekelerinin gerekli yerlerde güçlendirilmesi için her türlü yatırımın acilen yapılması gerekmektedir. EPDK olarak nasıl ki meskenlerde ya da endüstride rastgele bir güç krizine müsaade vermiyorsak yollarda da kesintisiz güç için verilen tüm hizmetlerin takipçisi olacağız. 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren tüm dağıtım şirketlerinin akıllı sayaç dönüşümüne ait tedarik ve tesis süreçlerini süratle yapmaları gerekmektedir. Ben bu his ve kanılarla Elder’in 10. Olağan Genel Kurulu’nun ve seçilecek yeni idarenin bölümümüz için iyi olmasını diliyorum.”

“ÜLKEMİZE YAPTIĞIMIZ YATIRIMLARIN TOPLAMI 709 MİLYAR TL’Yİ AŞTI”

Elektrik dağıtım bölümünde 2013 yılında tamamlanan özelleştirme sürecinin akabinde şirketlerin yaptığı yatırımlar ve elde ettikleri sonuçlar hakkında bilgi veren Kıvanç Zaimler ise “Bu süreçte hizmet verdiğimiz abone sayısı yüzde 36’dan fazla artarak 49 milyon hududuna dayandı. Dağıtım çizgilerimizin uzunluğu yüzde 30’dan fazla artarak 1,4 milyon kilometrenin üzerine çıktı. Trafo sayısı yüzde 33 mertebesinde artarak 520 bin adedin üzerine; trafo kapasitesi ise neredeyse iki katına çıkarak 200 bin megavoltamper (MVA) eşiğini geçti. Bu süreçte kayıp oranları iki haneli sayılardan tek haneli sayılara geriledi. Aralıksız olarak devam ettiğimiz yatırımların 2011- 2023 yıllarına ilişkin toplam büyüklüğü yeni TÜFE kıymeti ile 289 milyar TL’yi buldu. Özelleştirme ihaleleri sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’ne ödediğimiz aktüel paha ile 420 milyar TL de dâhil edildiğinde ülkemize yaptığımız yatırımların yeni toplamı 709 milyar TL’yi aştı. Bu tablonun gerisinde özgürleşme siyasetleri, esnek düzenlemeler ve dağıtım şirketlerimizin tutkulu, azimli ve enerjik eforları var. Emeği olan herkese içten teşekkürlerimi sunuyorum. Ancak en çok da dalımızda çalışan 100 bini aşkın emektarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

“5’İNCİ UYGULAMA PERİYODU EVVELKİLERDEN FARKLI”

Enerji kesiminin yaşadığı büyük dönüşüme dikkat çeken Kıvanç Zaimler, “Yenilenebilir kaynaklardan güç üretiminin önceliklendirilmesi, güç depolama teknolojilerinin ekonomik hale gelmesi, süratle artan elektrikli araçlar, tüketicilerin etraf hassaslığı üzere tesirler, güç şebekelerinde de temelli dönüşümleri gündeme getirdi. Bu kadar yıkıcı fakat birebir vakitte yapan tesirleri olan dönüşüm süreci, kısa vakitte hazırlıklarına başlayacağımız “5 inci Uygulama Dönemini” evvelkilerden farklı kılıyor. Farklılığın nedeni yalnızca yeşil ve dijital dönüşümün gerektirdiği nitel ve nicel paradigma değişikliğinden ibaret değil. Dağıtım lisansı müddetlerinin 2036 yılından itibaren peyderpey biteceği göz önünde bulundurulduğunda, yatırımların itfasının nasıl sağlanacağı, lisans müddetlerinin uzatılması imkân ve kaideleri, 5 inci Uygulama Dönemi’nin bir başka başat farklılığını oluşturuyor. Bu hususta gerekli siyasetin gecikmeksizin oluşturulması ve hukuksal rejimin saptanması, tüm paydaşların önlerini görmesini sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜM PAYDAŞLARA KIYMET YARATMAK İSTİYORUZ”

Elder İdare Heyeti Başkanlığı’na seçilen Barış Erdeniz kendisini bu misyona layık gören idare şurası üyelerine teşekkürlerini iletirken; “Elder’in üyelerinin her biri ülkemizin ekonomik ve toplumsal kalkınmasında hayati rol oynayan elektrik dağıtımını, artan bir performansla sürdürmeye devam edecektir. Yeni tarife uygulama devrinin hazırlıklarının da tamamlanacağı önümüzdeki 3 yıllık periyotta Elder İdare Heyeti olarak “tüm paydaşlara paha yaratmak” unsurunu rehber edinerek çalışacağız. Bu temel prensip kapsamında, kesintisiz ve kaliteli güç arzını üstün müşteri memnuniyetiyle bir ortaya getirerek elektrik dağıtımı hizmetini katma bedelini artırarak sürdüreceğiz. Elektrik dağıtım dalında yeşil ve dijital dönüşümü eşanlı olarak ele alıp, ikiz dönüşüm yaklaşımıyla dönüşümün altyapısını oluşturacağız. Dalımızın ekonomik ve mali sürdürülebilirliğini garanti altına almayı öncelikli gündemimiz olarak şekillendireceğiz. Bunu yaparken kurumsal kapasitemizi güçlendirecek ve olumlu gündemli bir bağlantı stratejisini hayata geçireceğiz” diye konuştu.

BARIŞ ERDENİZ KİMDİR?

2021-2023 yılları ortasında Elder’in İdare Konseyi Lider Yardımcısı olarak misyon yapan Barış Erdeniz, 13 yıllık güç kesimi deneyiminin akabinde 2014’te idare danışmanı olarak Yararı Holding’e katıldı. Organizasyonel gelişim, operasyonel verimlilik ve dijital dönüşüm alanında Yararı Holding’in iş süreçlerine katkı sağlayan birçok başarılı projeye imza atan Barış Erdeniz, Ağustos 2017 tarihi itibariyle Yararı Holding’de İdare Heyeti Üyesi olarak misyon yapmaya başladı. 2017 yılından bu yana Yararı Holding’in insan kaynakları, bilgi teknolojileri ve tedarik zinciri üzere ortak departmanları aracılığıyla operasyonel harikalık ve dijitalleşme yatırımlarına liderlik eden Erdeniz, Ocak 2020’den itibaren hala devam eden Aksa Elektrik Kümesi İcra Konseyi Başkanlığı misyonunu de üstlenmeye başladı. Erdeniz tıpkı vakitte Çıkarı Holding bünyesinde faaliyet gösteren Aksa Tarım ve Turizm İcra Şurası Başkanlığı vazifesini de yürütüyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.