Dolar 31,3532
Euro 33,9951
Altın 2.093,27
BİST 9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
12°C
Hafif Yağmurlu
Cts 12°C
Paz 16°C
Pts 14°C
Sal 10°C

EY, sağlık ve yaşam bilimleri sektörüne yönelik birleşme ve satın alma raporunu yayımlandı

Milletlerarası danışmanlık, kontrol ve vergi şirketi EY’ın (Ernst & Young), 12. sini yayımladığı global EY M&A Firepower raporuna nazaran; sıhhat ve ömür bilimleri birleşme ve satın alma harcamaları açısından 2023, 2022’yi geride bıraktı. 2022’de 126 olan toplam birleşme ve satın alma hacmi 2023 yılında 118’e düşse de yatırımlar 2023 yılında %34 artışla 191 milyar dolara yükseldi.

EY, sağlık ve yaşam bilimleri sektörüne yönelik birleşme ve satın alma raporunu yayımlandı
REKLAM ALANI
31 Ocak 2024 23:20
15


EY (Ernst & Young), sıhhat ve ömür bilimleri alanında gerçekleşen global birleşme ve satın alma yatırımlarını tahlil ettiği EY M&A Firepower raporunun 12.sini yayımladı. Rapora nazaran, sıhhat ve hayat bilimleri birleşme ve satın alma harcamaları 2023 yılında %34 artış göstererek 191 milyar dolara yükseldi. Hem kıymet hem de hacim açısından bölüm içindeki satın almaların hakimi ise 65,2 milyar dolar yatırım ile “onkoloji” alanı oldu.

Uluslararası danışmanlık, kontrol ve vergi şirketi EY’ın (Ernst & Young), 12. sini yayımladığı global EY M&A Firepower raporuna nazaran; sıhhat ve ömür bilimleri birleşme ve satın alma harcamaları açısından 2023, 2022’yi geride bıraktı. 2022’de 126 olan toplam birleşme ve satın alma hacmi 2023 yılında 118’e düşse de yatırımlar 2023 yılında %34 artışla 191 milyar dolara yükseldi.

Büyük ilaç şirketlerinin tesirli gücü

EY M&A Firepower raporu, 2023’teki toparlanmanın temel nedenlerinden birinin, ömür bilimleri kesiminin en büyük oyuncuları olan çok uluslu ilaç şirketlerinin birleşme ve satın almalara artan iştiraki olduğunu gösterdi. 2023 yılında birleşme ve satın alma yatırımlarının üçte ikisinden fazlası (%69) büyük ilaç şirketlerinden geldi, bu sayı 2022’de %38’di. 2023’te bölümdeki mutabakat yapma sürecini domine eden büyük ilaç şirketlerinin tümü, kıymeti 1 milyar dolar yahut daha fazla olan en az bir mutabakat imzaladı.

Birleşme ve satın alma harcamalarındaki artış 2024’te de devam edecek

Artan birleşme ve satın alma yatırımlarına karşın dal hâlâ 1,37 trilyon dolardan fazla mutabakat yapma kapasitesine sahip. Bu sayı, EY M&A Firepower raporunun tarihinde, 2022 yılı hariç görülen en yüksek sayılardan birisi. Bu çerçevede rapor, birleşme ve satın alma harcamalarındaki artış eğiliminin 2024 yılı ve sonrasında da devam edeceğini ortaya koyuyor. Bu beklentinin üç temel nedeni bulunuyor; birincisi, biyofarma sanayisi hâlâ rekora yakın birleşme ve satın alma potansiyeline ve önemli bir tesir gücüne sahip. İkincisi, bölüm önümüzdeki beş yıl içinde büyük gelir zorluklarıyla karşı karşıya, bunun için inorganik büyümeyi teminat altına alması gerekiyor. Bir öteki neden ise satın alan şirketlerin lehine bir alıcı piyasasının olması.

Birleşme ve satın alma amaçları: onkoloji ve ender hastalıklarla ilgili alanlar

EY raporuna nazaran; onkoloji pazarının devasa büyüme potansiyeli, şirketlerin son beş yıldaki birleşme ve satın alma harcamalarına yansıyor. Onkoloji hem paha hem de hacim açısından sanayi satın almalarında hakim durumda. 2023’te onkoloji varlıklarına yapılan birleşme ve satın alma yatırımı 65,2 milyar dolara ulaştı.

Bu varlıklara yönelik ağır rekabet, şirketlerin öteki terapötik alanlardaki gayelere kıyasla daha yüksek katsayılar ödemesine de yol açtı. Son on yılda onkoloji alanındaki satın almalarda maksat şirket gelirlerinin ortalama 11,9 katına denk gelen katsayılar göz önüne alındığında, satın almacıların bu alandaki mutabakatlarından paha elde etmelerini sağlamak için çalışmaları gerekiyor.

Onkolojinin yanı sıra, değişen düzenleyici ortam öbür varlıkların da cazip satın alma amaçları haline gelmesine yol açıyor. IRA (ABD Enflasyonu Azaltma Yasası) üzere mevzuatın ender hastalık ilaçlarının fiyatını etkileme mümkünlüğü düşük olduğundan, az hastalıklar konusunda uzmanlaşmış şirketler değerli bir birleşme ve satın alma maksadı haline geldi. Yüksek katsayılara ulaşan bu şirketler, son 12 ayın en büyük mutabakatlarından kimilerini gerçekleştirdi.

EY Türkiye Sıhhat ve Ömür Bilimleri Kesim Önderi T. Ufuk Eren, EY M&A Firepower raporu ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

2023 yılında, global ilaç kesiminde gerçekleşen değerli mutabakatların kesimi tekrar canlandırdığına şahit olduk. Bölüm içindeki kimi şirketler, birleşme ve satın alma seçeneklerini büyümeyi garanti altına almak için stratejik bir yol olarak görüyor. Kesimdeki şirketlerin önündeki zorluk ise, gelecekte kalıcı bedel sağlamak için şimdiden hakikat mutabakatları yaptıklarından emin olmak. Fakat ömür bilimleri şirketlerinin, hakikat mutabakatları yapmanın tek bir süreçten çok bir süreç olduğunu anlaması değerli. 2024’te de devam etmesi beklenen olan zorluklara karşın, mutabakat yapma zorunluluklarını fark edip bu süreci yanlışsız bir formda yönetebilen ömür bilimleri şirketleri, gelecekte pahalarını teminat altına alan âlâ bir pozisyonda olacaklar.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.