Dolar 31,3735
Euro 33,9095
Altın 2.060,78
BİST 9.193,69
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu
İstanbul
14°C
Az Bulutlu
Cum 12°C
Cts 12°C
Paz 16°C
Pts 13°C

Felaketin yıldönümünde DEÜ’den dayanışma raporu

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve milyonlarca insanı etkileyen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin yıldönümü hasebiyle yazılı bir açıklama yayımladı.

Felaketin yıldönümünde DEÜ’den dayanışma raporu
REKLAM ALANI
5 Şubat 2024 14:54
9


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve milyonlarca insanı etkileyen Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların yıldönümü hasebiyle yazılı bir açıklama yayımladı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın imzasıyla paylaşılan açıklamada, felakette hayatını kaybedenler bir sefer daha anıldı ve DEÜ’nün ortadan geçen müddette ortaya koyduğu toplumsal yardım, hizmetler ve gönüllülük çalışmalarına değinildi.

“BÖLGEYE BİRİNCİ ULAŞAN TAKIMLARDAN BİRİ DEÜ OLDU”

Açıklamada Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Türkiye’yi yasa boğan büyük zelzelelerin çabucak akabinde tüm üniteleriyle süratlice tepki aldığını ve yaraları biran evvel sarmak ismine bir kamu üniversitesi sorumluluğuyla harekete geçtiğini söz eden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “O gün yaşanan felaketin çabucak akabinde Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, devlet kurumları, belediyeler, üniversiteler, özel kesim temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların da takviyesiyle arama-kurtarma ve toplumsal yardım faaliyetlerimize vakit kaybetmeden başladık. Üniversitemiz, afet bölgesine birinci ulaşan takımlardan biri olmuştu. Bölgeye birinci ulaşan üniversite sıhhat grubu DEÜ’dendi. Bölgedeki gereksinimler belirlendi ve bu istikamette çalışmalar süratlice gerçekleştirildi. DEÜ, örnek dayanışmasını, felaketin üzerinden geçen 1 yıla karşın istekli ordusu ve projeleriyle sürdürmeye kararlılıkla devam etmekte, bölgeye ziyaretlerimiz sürmektedir” dedi.

AFET BAĞLANTI SINIRI KURULDU

DEÜ’nün zelzelenin birinci gününden itibaren, afet bölgesinde ikamet eden öğrencilerine, ailelerine ve tüm bölge halkına dayanak olmaya uğraş gösterdiğini belirten Rektör Hotar, “Bu kapsamda Üniversitemiz tarafından zelzelenin birinci günü, öğrencilerimizin 24 saat erişebilecekleri Afet İrtibat Çizgisi kuruldu. Durum ve gereksinim tespiti sağlamak üzere 2 bin 700’den fazla öğrenci, Üniversitemiz yetkilileri tarafından tek tek arandı. Ulaşılan öğrencilerimize ve ailelerine, DEÜ Ruhsal Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Kısmı istekli lisans ve lisansüstü öğrencileri ve öğretim üyelerince ruhsal dayanak sunuldu” bilgisini paylaştı.  

“MUCİZELERE ŞAHİT OLDUK”

“Bu süreçte mucizelere de şahit olundu. Duyulan her ses, umutların yeşermesini sağladı” diyen Rektör Hotar, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Enkaz altından onlarca can kurtararak yaşama köprü olan DEÜ gönüllüleri, sarsıntının simge bebeklerinden iki aylık Mehmet Çınar’ı da enkaz altından sağ çıkarmayı başarmıştı. Zelzele felaketinin altıncı gününde, enkaz altından kurtarılan 40 günlük bebeğe birinci müdahaleyi Hatay’da bulunan DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi’nden Prof. Dr. Murat Duman ve takımı gerçekleştirdi. Sarsıntının 150’nci saatinde enkaz altından çıkarılan 9 yaşındaki Ömer ve annesine de yeniden birinci müdahaleyi DEÜ sıhhat takımı yaptı.”

DEPREM BÖLGESİNE ALTINCI ZİYARET

DEÜ eliyle bölgede gerçekleştirilen toplumsal sorumluluk ve takviye projelerini koordine misyonunu üstlenen Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, bugüne dek sarsıntıdan etkilenen kentleri, beraberindeki DEÜ’lü bilim insanları ve DEÜ Üst İdaresinin iştirakiyle altı defa ziyaret etti. Rektör Hotar, “Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, Kahramanmaraş sarsıntılarında üstlendiğimiz tarihi sorumluluk ve kurduğumuz dayanışmayı sağlam temellere oturtmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar 120’den fazla istekli grubumuzla bölgede kesintisiz sürdürdüğümüz takviyemizi bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğiz. Devletimizin öncülüğünde bölgedeki hizmet üslerimizi ziyaretlerimizi sürdürüyor, vatandaşlarımızla bir ortaya gelmeye devam ediyoruz. Gelen talepleri not ediyor, imkanlarımız kapsamında gereksinimlerin teminine vakit kaybeden başlıyoruz” tabirinde bulundu.

DEÜ MUTFAKLARI DEPREMZEDELERİN YANINDA

Deprem bölgesinde DEÜ’nün sunduğu hizmetleri anlatan Rektör Hotar, “Depremin birinci gününden itibaren, Tınaztepe Yerleşkemizde bulunan yemekhanemizde, DEÜ mensuplarımız ve İzmir Aşçılar Derneği üyeleriyle Türk Kızılayı tarafından tedarik edilen gereçler kullanılarak yemekler hazırlandı. Hazırlanan bu besinler sarsıntı bölgesindeki vatandaşlara ulaştırıldı. Öte yandan, DEÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu akademisyenleri ve öğrencilerimiz tarafından hazırlanan mutfak üniteleri, bölgede çeşitli konteyner kentlere yerleştirildi. Özel beslenme ihtiyacı olan bireylerin gereksinimlerine da uygun olarak tasarlanan mutfak ünitesi ile sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımızın mutfak gereksinimlerine yönelik yerinde hizmet sunuldu” açıklamasını yaptı.

DEÜ’NÜN ZELZELE RAPORLARI KAMUOYUYLA PAYLAŞILDI

Rektör Hotar, kelamlarının devamında şunları kaydetti:

“Deprem araştırmalarında Türkiye’nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından biri olan DEÜ, Kahramanmaraş merkezli 7.7. ve 7.6 büyüklüğündeki zelzelelere yönelik yayımladığı bilimsel araştırma raporları ile kamuoyunu da bilgilendirdi. Kahramanmaraş sarsıntılarında meydana gelen ana şokların pozisyonu ile ana neotektonik yapılar üzerindeki dağılımı, ana şok ve artçı sarsıntıların faylar üzerinde gösterimi, Türkiye ve yakın etrafındaki ana neotektonik yapıları gösteren bölgesel haritalar ve zelzelelere ait sismotektonik ve sismogravitasyonel yapılar ile birçok araştırma içeriğinin paylaşıldığı raporlar, Üniversitenin resmi internet sitesinden de yayımlandı.

SEFERİHİSAR TOPLUMSAL TESİSLERİ AİLELERE KAPILARINI AÇTI

Dokuz Eylül Üniversitesi, bölgedeki öğrencileri ve aileleri başta olmak üzere; zelzeleden etkilenen vatandaşlarımızın barınma gereksinimini karşılamak için Seferihisar Öğrenci Eğitim ve Dinlenme Tesisi’nin kapılarını açtı. Seferihisar’daki tesislerde konaklayanlar için DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi sıhhat grupları de seferber edilerek, tesislerde nizamlı sıhhat denetimleri gerçekleştirildi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından depremzedelere fizik tedavi uygulanırken, Diş Hekimliği Fakültesi ile Ağız ve Diş Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi öğretim elemanları tarafından belli aralıklarla ağız ve diş sıhhatine yönelik hizmetler verildi. Öte yandan afetzedelerin sıhhatini temelden etkileyen tüm değişken faktörleri en aza indirgemek için mikrobiyota tahlilleri yapıldı.

ÇOCUKLAR İÇİN KREŞ HİZMETİ

DEÜ, Seferihisar Öğrenci Eğitim ve Dinlenme Tesisi’nde konaklayan ailelerin çocuklarını da unutmadı. Okul öncesi çağındaki çocuklar için açılan kreşte, Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler tarafından eğitim faaliyetleri yürütüldü. Tesiste konaklayan çocukların toplumsal ve ruhsal gelişimini desteklemek üzere DEÜ Buca Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği kısmı istekli lisansüstü öğrencileri yaratıcı drama atölyeleri oluşturdu. Çocukların ve ailelerinin ruhsal sağlamlığını artırmak hedefiyle Ruhsal Danışmanlık ve Rehberlik kısmı öğretim üyeleri ile istekli lisans ve lisansüstü öğrencileri, ruhsal danışmanlık hizmeti verdi.

ATIK İDARESİ VE YAPI STOĞU ARAŞTIRILDI

Araştırma Üniversitesi misyonu kapsamında DEÜ, sarsıntının arkasında bıraktığı atık yığını, yüzey ve yeraltı suyu kaynaklarının kirlenmesi üzere meselelere bilimsel araştırmalar ışığında tahliller üretebilmek ismine birtakım araştırmalar gerçekleştirildi. TÜBİTAK 1002-C ‘Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması Acil Takviye Programı’ tarafından desteklenen ‘Deprem Bölgesinde Oluşan Atıkların İdaresi: Atık Envanteri, Atık Karakterizasyonu ve Atık İdare Uygulamaları’ ile ‘Gaziantep ve İlçelerinde Yüzey Suyu ve Yeraltı Suyu Kaynaklarının Kullanılabilirliğinin İnsan Sıhhati Açısından İncelenmesi’ projeleri kapsamında; depolama alanları için yer seçimi, alınan farklı atık örneklerinde tehlikelilik özelliklerinin belirlenmesi, sarsıntı bölgesinde ortaya çıkan bilhassa tıbbi ve endüstriyel atıkların idaresi üzere hususlarda değerli çalışmalar gerçekleştirildi. DEÜ’den bölgeye ulaşan öğretim elemanları, bölgedeki mevcut yapı stokunun kıymetlendirilmesi ve risklerin belirlenmesine katkı sunmak için de Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile iş birliği yaparak, binaların hasar tespitlerine yönelik çalışmalara katıldılar. Bu kapsamda, 26 kişilik DEÜ takımımız, Gaziantep’teki 7 bin 602 yapının denetimini gerçekleştirdi.

MOBİL İÇME SUYU TESİSLERİ

DEÜ, yaşanan felaketin etkisiyle birinci etapta ve acil hizmet olarak sunduğu yardımın sürekliliğinin de sağlanmasını gözeterek, kalıcı tahlillere odaklanmayı benimsedi. Etraf Mühendisliği Kısmımız öğretim üyelerinin projelendirdiği ileri arıtım teknikleriyle su arıtımı yapan, muhtaçlığa nazaran günlük 10 ton ile 150 ton ortasında değişen üretim kapasitesine sahip 7 adet su arıtma tesisi, bu vizyonla kuruldu. Su kaynaklı salgın hastalıkların önlenmesinde tesirli olan içme suyu arıtma tesisleri, zelzele bölgesinde birçok yerleşkeye katkı sağladı. DEÜ’nün su arıtma sistemleri, beslenecek suyun özelliklerine uygun olarak ön filtrasyon süreçleri, ultrafiltrasyon yahut zıt ozmos, dezenfeksiyon üzere üniteleri içeren farklı konfigürasyonlarda tasarlandı. Düzgün kalitede su üretimi ile konteyner kent sakinlerine içme suyu sağlandı. DEÜ’nün imkânları ile Adıyaman, Malatya ve Hatay’da farklı arıtma konfigürasyonları ve arıtım kapasitelerine sahip olan su arıtma ünitelerinde üretilen suların içme suyu kriterlerine uygunluk tahlili sistemli olarak yapılıyor.

KONTEYNER ÜNİTELER ÜRETİLDİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı Teknik Atölyeler Şube Müdürlüğümüz tarafından bugüne kadar toplam 8 konteyner üretildi. Hala sarsıntı bölgesinde; derslik, mutfak ve fizik tedavi ünitesi üzere emellerle kullanılmaya devam edilen bu üniteler; mekânsal kalitesi, yalıtımlı panelleri, sökülüp takılır niteliği, yetişmiş personellik gerektirmeden kolaylıkla kurulma özelliğiyle öne çıkıyor. Tekrar DEÜ Mimarlık Fakültesi tarafından tasarlanan Afet Sonrası Süratli Kurulabilir Hayat Ünitesi, Üniversitenin öz kaynaklarıyla toplam 18 adet üretilerek; Hatay’ın Kırıkhan ilçesine gönderildi. Üniteler burada, ‘Dokuz Eylül Çarşı Hayat Alanı’nı oluşturdu. Zelzele sonrası hayatın olağan akışına dönmesini kolaylaştıracak adımlardan biri olarak görülen bu konteynerler, bölge halkının kalkınması açısından da büyük kıymet arz ediyor.

400’ÜN ÜZERİNDE SIHHAT ELEMANI SAHADAYDI

Deprem sonrası yaşanan travma bölgede pek çok ezayı da beraberinde getirdi. Sarsıntılardan hastanelerin de ziyan görmesi, sıhhat alanında da önemli bir sorun teşkil etti. Topluma hizmet anlayışı ile hareket eden Dokuz Eylül Araştırma Üniversitesi, devletin sunduğu imkânlar çerçevesinde bu alandaki açığı da kapatmak için seferber oldu. Toplamda 400’ün üzerinde DEÜ’lü istekli öğrenci ve akademik işçi, etkin olarak alanda sıhhat taramaları gerçekleştirdi. Taramalar sonucunda teşhis edilen hastaların tedavi süreçleri programlandı ve tedavilerine başlandı.

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından, Kırıkhan ve Sultanbeyli konteyner kentte kas hastalığı olan, uzuv kaybı olan (ampute), serebral palsy hastası çocuklar ve çeşitli engellilik derecesine sahip özel ihtiyaçlı vatandaşlarımız için sıhhat danışmanlığı ve fizyoterapi hizmeti verildi. Vatandaşların gereksinimine nazaran DEÜ tarafından tekerlekli sandalye, yürüteç üzere birtakım yardımcı gereçler de tedarik edildi.

MANEVİ DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültemiz tarafından Adıyaman ve Malatya’da manevi danışmanlık çalışmaları da yürütüldü. Vatandaşların zelzele sırasında ve sonrasında yaşadıklarını dinleyen Fakülte yetkilileri, ‘dinlemenin uygunlaştırıcı gücü’ ile kayıpların acısını paylaşmak, anıları anlatma muhtaçlığını gidermek, tekrar hayata tutundurmak ve yeni duruma ahenk sağlamak üzere manevi dayanaklarını sundular. Bu kapsamda yetkililer, yaklaşık 3500-4000 insanı dinlediler. Sürecin uygunlaştırıcı gücüne ait olumlu dönüşler aldıklarını belirten yetkililer, manevi danışmanlık ve rehberliğin bu üzere kriz anlarında insanın tekrar mana arayışına büyük katkı sağladığı gözlemlediklerini belirttiler.

BÖLGEDE UMUDA SEYAHAT: ‘HEPİMİZ ÇOCUKTUK’ PROJESİ

Sosyal sorumluluk alanındaki faaliyetleriyle Türkiye’deki yükseköğretim kurumları ortasında bu alanda en fazla proje üreten üniversitelerden birisi olan DEÜ, zelzeleden etkilenen çocukları da yalnız bırakmadı. DEÜ, büsbütün gönüllülerden oluşan ‘Hepimiz Çocuktuk’ isimli projesiyle, bölgede çocukların bilişsel, toplumsal ve duygusal gelişimini destekleyecek eğitsel faaliyetlere imza attı; miniklerin yanında yer alıp gelişimlerine katkı sundu. Bu faaliyet, 8 Mart 2023 tarihinden itibaren Adıyaman 7. Çadır Kent ve Adıyaman Konteyner Kent No:1’de başlatıldı ve hala DEÜ’nün istekli öğrencileri, akademisyen ve idari çalışanından oluşan dayanak takımı, bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan Haziran ayının başından itibaren Adıyaman ve Malatya bölgelerinde devam eden saha çalışmalarında, DEÜ Buca Eğitim Fakültesi, DEÜ Hoş Sanatlar Fakültesi, DEÜ İlahiyat Fakültesi başta olmak üzere DEÜ bünyesindeki farklı fakültelerden ve meslek yüksekokullarından 700 kadar istekli, katkılarıyla dayanışmayı büyüttü.

ÇOCUKLAR İÇİN ATÖLYELER KURULDU

Afet sonrası travma yaşayan çocukların hislerini daha âlâ söz edebilmeleri için sanatın güzelleştirici özelliğini temel alan DEÜ’lü uzmanlar tarafından çeşitli atölyeler de kuruldu. Uzmanlarca hazırlanan ve uygulanan fotoğraf, müzik, dans, şiir, drama, masal, seramik ve kil atölyeleri ile çocukların gereksinimlerine yönelik tasarlanan oyun atölyeleri, miniklerden ağır ilgi gördü.

UZAKTAN EĞİTİM PROJESİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi akademik işçisi ve öğrencileri, imtihanlara hazırlanan ortaokul ve lise öğrencilerini de unutmadı. Uzaktan eğitim yoluyla öğrencilere birçok branşta özel dersler verilerek, öğrencilerin imtihanlara düzgün bir formda hazırlanabilmeleri hedeflendi. Sarsıntı nedeniyle imtihan hazırlık kitaplarına ulaşmakta sorun yaşayan çocukların ve gençlerin gereksinimlerini gidermek hedefiyle da DEÜ Çocuk Hakları Topluluğu aracılığıyla imtihanlara hazırlık kitapları ve çeşitli dökümanlar sahiplerine ulaştırıldı.

FİLM/ ANİMASYON GÖSTERİMLERİ

DEÜ Hoş Sanatlar Fakültesi Sinema Tasarımı Kısmı öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan sinema seçkileriyle, zelzeleden etkilenen vatandaşların toplumsal yaşama yine adapte olabilmeleri için adımlar atıldı ve bu tarafta sinema gösterimleri gerçekleştirildi. Farklı yaş kümelerinden insanları bir ortaya getiren gösterimlerde, bölge halkının ortak bir tecrübe yaşaması sağlanırken, dayanışma ve birliktelik hisleri pekiştirildi.

HAYVAN SIHHATİ HİZMETLERİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Veteriner Fakültesi yetkilileri tarafından sarsıntı bölgelerinde yürütülen hayvancılığa dayanak projesi kapsamında, hayvancılık işletmelerinin ve yetiştiricilerinin muhtaçlıkları, mevsimsel ve salgın hastalık kuşkuları, hayvan barınakları hakkında incelemeler gerçekleştirildi. Tespit edilen SAT-2 tipi şap virüsü ile ilgili alınacak tedbirler başta olmak üzere, muhtaçlık duyulan yerlerde genel muayene, teşhis ve tedaviler yapıldı; işletmelerde görülebilecek mevsimsel hastalıklara karşı tedbirlerin alınması sağlandı.

YENİDEN VE YERİNDE KALKINMA PROJESİ

Deprem felaketi sonrası bölgenin ekonomik ve toplumsal kalkınmasını desteklemeye devam etmek üzere Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından, “Yeniden ve Yerinde Kalkınma” projesi hayata geçirildi. DEÜ, bu kapsamda Elbistan Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin ürettiği el emeği eserleri, İzmir’deki yerleşkelerinde farklı noktalarda satışa sundu. Elde edilen gelirin tamamı, depremzede üreticilere aktarıldı.

DEÜ MALATYA HATIRA ORMANI

Sahip olduğu yeşil alan ve etraf dostu projeleriyle de dikkat çeken DEÜ, zelzeleden etkilenen bölgelerde vatandaşların moralini artırmak ve dayanışma ruhunu öne çıkarmak için Malatya vilayetinde bir hatıra ormanı oluşturdu. Orman Genel Müdürlüğünün dayanağıyla 65 bin ağaçtan oluşması hedeflenen DEÜ Malatya Hatıra Ormanı, Türkiye’nin ağaçlandırma faaliyetlerine katkı sunmak ve gelecek nesillere ilham oluşturacak çevreci teşebbüslere manalı bir örnek oluşturdu.

ASRIN FELAKETİNDE ASRIN DAYANIŞMASI BELGESELLERİ

Türkiye’yi yasa boğan sarsıntı felaketinin akabinde yaşanan süreci ve Dokuz Eylül Üniversitesinin bölgede yürüttüğü faaliyetleri mevzu alan “Asrın Felaketinde Asrın Dayanışması” isimli belgesel, DEÜ Rektörlüğünün himayelerinde, DEÜ Basın ve Halkla Bağlar Koordinatörlüğü bünyesindeki İç Üretimler tarafından hazırlanmıştı. Felaketin yıldönümü nedeniyle yine kolları sıvayan DEÜ, eğitimden sıhhate, besinden barınmaya, sarsıntı araştırmalarından psiko-sosyal takviye hizmetlerine kadar farklı alanlardaki yardım faaliyetlerini ve bölgeyi kalkındırmaya yönelik çalışmalarını husus alan ikinci belgesel çalışması olan ‘Asrın Felaketinde Asrın Dayanışması – İkinci Kısım’ imalini da kamuoyuyla paylaştı. Sarsıntıda hayatını kaybeden vatandaşlara ve DEÜ fertlerinin anısına ithaf edilen belgeseller, DEÜ’nün resmi internet sayfasından ve YouTube’daki ‘DEUwebtv’ üzerinden izlenebiliyor.

MALATYA’DA MESCİT HİZMETİ

Büyük felaketin çabucak ardından çeşitli toplumsal yardım ve destek faaliyetlerini sarsıntıdan etkilenen şehirlere ulaştıran Üniversitemiz, bölgeden gelen talepler doğrultusunda gereksinimlere yanıt vermeyi de sürdürüyor. DEÜ bu sefer, depremin en çok etkilediği vilayetlerden birisi olan Malatya’da konteyner mescit heyetimi yaptı. Malet-2 Konteyner Kentte kazandırılan 180 metrekarelik mescit hizmeti, sırf mescit olarak değil; acil durumlarda konaklama maksatlı da kullanılabilecek. Bölgemize iyi olsun.

DEPREM BÖLGESİNDE 2 BİN DEÜ GÖNÜLLÜSÜ YER ALDI

Dünyada örneğine az rastlanan cinsten meydana gelen zelzeleler sonucunda yüzleştiğimiz gerçeklik, bizleri vahim bir tabloyla da karşı karşıya bıraktı. Felaketler karşısında tek yürek olmayı ve birbirine kenetlenmeyi düzgün başaran Türk halkı, afetin yaralarını sarmak üzere vakit kaybetmeden destansı bir dayanışma örneği ortaya koydu. Dokuz Eylül Üniversitesi ise zelzelenin birinci gününden itibaren kaynaklarını, Rektörlüğümüz öncülüğünde, Üst idaresinden akademik ve idari işçisine, öğrencilerine, idari takımına ve mezunlarına kadar bölgede etkin olarak yer aldı. Hala bölgede dayanak faaliyetlerini yürüten DEÜ topluluğu, bugüne kadar 2 binin üzerinde gönüllüsüyle bölgenin gereksinimlerini karşılamaya, problemlerini çözmeye devam etmektedir. Felaketin yıldönümünde, sarsıntıda kaybettiğimiz DEÜ fertlerini ve tüm vatandaşlarımızı bir kere daha rahmetle anıyor; emsal acıların tekrar yaşanmaması için Dokuz Eylül Üniversitesi olarak araştırma faaliyetlerimize devam ettiğimizi belirtmek istiyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.