Dolar 31,0391
Euro 33,6226
Altın 2.032,18
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Az Bulutlu
İstanbul
18°C
Az Bulutlu
Paz 15°C
Pts 13°C
Sal 15°C
Çar 14°C

Kurtarma ekipleri 6 ayda bir tatbikat yapmalı

Afet durumlarına tesirli müdahale için alınması gereken tedbirler neler?

Kurtarma ekipleri 6 ayda bir tatbikat yapmalı
REKLAM ALANI
6 Şubat 2024 15:24
7


Afet durumlarına tesirli müdahale için alınması gereken tedbirler neler? 

Kurtarma grupları 6 ayda bir tatbikat yapmalı!

Kurtarma çalışmasında çökmüş bir yapıya girerken kurtarma vazifelilerinin ve acil müdahale takımlarının güvenliğini sağlamanın kıymetine dikkat çeken uzmanlar, risk faktörlerine karşı alınacak tedbirlerin, kurtarma operasyonlarının inançlı ve tesirli bir biçimde gerçekleştirilmesi açısından kritik bir kıymete sahip olduğunu söylüyor. 

Afet durumlarına tesirli müdahale için bir dizi tedbir alınması gerektiğini tabir eden Doç. Dr. Müge Ensari Özay, “Kurtarma takımları ve çalışma kümeleri, ilçe, vilayet ve ülke genelinde yılda bir hatta 6 ayda bir düzenlenen genel uyum ve uygulama tatbikatlarıyla tesirli bir halde uyum sağlamalı.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi İş Sıhhati ve Güvenliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müge Ensari Özay, yüzyılın felaketi 6 Şubat sarsıntılarını iş sıhhati ve güvenliği açısından kıymetlendirdi.

Son yüzyılın en büyük ikinci depremi

Doç. Dr. Müge Ensari Özay, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 şiddetindeki zelzelenin, son yüzyılın en büyük ikinci zelzelesi olarak tarihe geçerken, tıpkı gün tekrar Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yaşanan 7.6 büyüklüğündeki zelzele ise en büyük üçüncü sarsıntı olarak kaydedildiğini hatırlattı.

AFAD tarafından yapılan açıklamaya nazaran, sarsıntı bölgesinde yürütülen çalışmalarda toplam 264 bin 389 işçi, 12 bin 600 araç ve iş makinesi vazife aldığını lisana getiren Doç. Dr. Müge Ensari Özay, “Afet ve Acil Durum Müdahale Yönetmeliği’nin belirlediği kriz idaresi evrelerinde, müdahale, birinci yardım ve tekrar inşa kademeleri düzenlenirken, afet idaresinin birinci evresi olan risk idaresi, risk değerlendirmesi, ziyan azaltma ve hazırlık basamaklarını 6331 sayılı İş Sıhhati ve Güvenliği Kanunu’nun ilgili yönetmelikleri çerçevesinde düzenleniyor. Bu iki yasal düzenlemenin bir ortada uygulanması, tesirli bir afet idaresi için kıymet arz ediyor.” dedi.

Kurtarma işçisinin alanda karşılaşacağı riskleri en aza indirmek için yapılması gerekenler neler?

Doç. Dr. Müge Ensari Özay, kurtarma işçisinin alanda karşılaşacağı riskleri en aza indirmek için uygun yapısal tehlike azaltma çeşidinin ve ölçüsünün belirlenmesi gerektiğini de kaydederek, şunları anlattı:

 “Çökmüş bir yapıda öncelikle olay komuta sistemi kurulmalıdır. Olay kumandanı olay yerindeki tüm müdahale çalışanı için sorumluluğu üzerine alır. Ayrıyeten bir güvenlik vazifelisi de seferber edilmelidir.

Müdahale gruplarının faal bir halde çalışmalarını sağlamak emeliyle bir dizi tedbir alınmalıdır. Bu kapsamda, takımların genel sıhhat ve güvenlik durumları tertipli olarak denetlenmeli, uygun güvenlik uygulamaları benimsenerek yaralanmaların önlenmesi sağlanmalıdır. Ayrıyeten, tüm müdahale takımı üyelerinin yaralanmaları ve hastalanmaları araştırılmalı ve belgelenmelidir. Giriş müsaadelerinin hazırlanması ve sürdürülmesi, uygun ferdî gözetici donanımların kullanımının sağlanması, sanitasyon, hijyen, dekontaminasyon, çalışma-dinlenme döngüleri, acil tıbbi yardım üzere mevzuları içeren günlük sıhhat ve güvenlik planları geliştirilip uygulanmalıdır.”

Belirlenen tehlikeler için risk değerlendirmesi yapılmalı

Vardiya dışı görüşmeler yapılarak gelişmekte olan tehlikelerin kıymetlendirilmesi, belirlenen tehlikeler için risk değerlendirmesi yapılarak, takım üyelerine tehlike farkındalığı ve ferdî gözetici donanım kullanımı konusunda eğitim verilmesi gerektiğini de vurgulayan Doç. Dr. Müge Ensari Özay, “Ek olarak, yapıların istikrarsızlıkları tertipli olarak değerlendirilmeli.” dedi.

Kurtarma çalışmasında çökmüş bir yapıya girerken dikkat edilecek tehlikeler neler?

Doç. Dr. Müge Ensari Özay, çökmüş bir yapıya girmeye hazırlanırken, kurtarma vazifelilerinin ve acil müdahale gruplarının güvenliğini sağlamak için bir dizi potansiyel tehlikenin de göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Bu tehlikeler ortasında, bodrum katlarında su şebekesi kırıklarının neden olabileceği su basmaları, kanalizasyon şebekesi kırıklarından kaynaklı mikroplara maruz kalma, açık ve akım geçen elektrik kabloları, uçuşan dumana ve asbest, silika üzere tozlara maruziyet, kan yoluyla bulaşan mikroplara, amonyak, akü asidi, sızan yakıt üzere tehlikeli hususlara maruz kalma, yanıcı ve zehirli bir ortam oluşturan doğal gaz kaçakları, yapının istikrarsızlıkları, yetersiz oksijen, dar alanlar, delikler, inşaat demiri çıkıntıları üzere kayma, takılma ve düşme tehlikeleri, düşen bir objenin çarpması, yangın, vinç üzere iş makinelerinin yakınında olma, cam ve moloz üzere keskin objeler, artçı sarsıntı, titreşim ve patlamalardan kaynaklanan ikincil çökme, tanıdık olmayan etraf, olumsuz hava şartları, ve ekipmandan kaynaklanan gürültü (jeneratörler/ağır makineler) üzere ögeler yer almaktadır. Bu risk faktörlerine karşı alınacak tedbirler, kurtarma operasyonlarının inançlı ve tesirli bir biçimde gerçekleştirilmesi açısından kritik bir kıymete sahiptir.”

Kurtarma takımlarının uyumu için neler yapılmalı?

Afet durumlarına tesirli müdahale için bir dizi tedbir alınması gerektiğini tabir eden Doç. Dr. Müge Ensari Özay, “Kurtarma grupları ve çalışma kümeleri, ilçe, vilayet ve ülke genelinde yılda bir hatta 6 ayda bir düzenlenen genel uyum ve uygulama tatbikatlarıyla tesirli bir biçimde uyum sağlamalıdır. Uyum sorunları nedeniyle erken müdahalede yaşanan problemleri gidermek ismine kurtarma grupları 3 vardiya olarak nizamlı dinlenmeli ve filtreli maskeler kullanarak toz kaynaklı meslek hastalıklarını önlemelidir. Kurtarma işlerinde vazifeli operatörlerin her yıl 1 haftalık eğitimle yenilenen mesleksel eğitim sertifikaları, afet müdahale konusunda ek eğitimlere tabi tutulmalıdır.” diye konuştu.

Çocuk kaçırmaları, hırsızlık ve yağma üzere durumlar için tedbirler alınmalı

İtfaiye ve AFAD gruplarında vefat eden yahut meslek hastalığına yakalanan işçi ile ailelerine yüksek oranlarda tazminat verilmesi konusuna da değinen Doç. Dr. Müge Ensari Özay, “Depremzedelere ruhsal takviye sağlanmalı ve zelzele bölgesinde güvenlik önlemleri birinci andan itibaren alınmalı; çocuk kaçırmaları, hırsızlık ve yağma üzere durumlar için tedbirler alınmalıdır.”

Binalarda kolon ve kiriş kesilmesine müsaade verilmemeli, bu bahiste halk bilinçlendirilmeli

Ayrıca, sarsıntı bölgesinde yıkılan binaların müteahhit ve inşaat mühendislerinin yetkileri ellerinden alınarak tekrar inşaat yapma yetkisi verilmemesi gerektiğini de kaydeden Doç. Dr. Müge Ensari Özay, “Kaçak yahut uygunsuz bina üretimine müsaade verilmemeli, sıkı kontrol sistemleri kurularak hükümetin kontrolleri dürüst, ahlaklı ve faal bir halde yürütülmelidir. Deniz kumu inşaatlarda kullanılmamalı, inşaat personellerine sarsıntı öncesi eğitim verilmeli ve arama kurtarma ehliyeti verilmelidir. Binalarda kolon ve kiriş kesilmesine müsaade verilmemeli, bu hususta halk bilinçlendirilmelidir. Jeneratör üreten fabrikalar ile afet durumlarında hazırlıklı olunabilmesi için muahedeler yapılmalı, portatif tuvaletlerin boşaltma sorunları çözülerek uygun yerlere yerleştirilmeli ve salgın hastalıkları önlemek ismine sahra tuvaletleri kurulmalıdır. Çadırlar ve prefabrik meskenler, güvenlik ve hijyen tedbirlerine uygun bir halde kurulmalı, pak su tedariki sağlanmalıdır

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.