Dolar 31,3607
Euro 34,0194
Altın 2.098,72
BİST 9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
12°C
Hafif Yağmurlu
Cts 12°C
Paz 15°C
Pts 14°C
Sal 10°C

Şevket Sabancı vizyonu ile ilk fırsat programının 9 dönem STK başvuruları başladı

Patronlarca daha az tercih edilen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlerin iş hayatına geçişini kolaylaştırmayı amaçlayan Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat Programı, STK’lara da nitelikli ve eğitimli genç iş gücü sağlıyor.

Şevket Sabancı vizyonu ile ilk fırsat programının 9 dönem STK başvuruları başladı
REKLAM ALANI
2 Şubat 2024 12:24
8


İşverenlerce daha az tercih edilen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlerin iş hayatına geçişini kolaylaştırmayı amaçlayan Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat Programı, STK’lara da nitelikli ve eğitimli genç iş gücü sağlıyor. Programa katılmak isteyen STK’lar, 4 Mart Pazartesi gününe kadar müracaat yapabilecek.

 Merhum Şevket Sabancı ve ailesi tarafından 2000 yılında kurulan Türkiye’nin başkan yatırım şirketlerinden Temel Holding’in toplumsal yarar odaklı yatırım ünitesi Temel Toplumsal; 2015 yılından bu yana gençlik ve istihdam alanında sürdürülebilir ve ölçülebilir tesir yaratıyor. ‘Esas Toplumsal Fırsat Eşitliği Sağlar’ mottosuyla hayata geçirilen Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat, Güzel Sabancı Dayanağıyla İngilizce Fırsatım ve Mezun Programları ile patronlarca daha az tercih edilen devlet üniversitelerinden mezun gençlerin; iş hayatına daha öz inançlı, donanımlı ve sorumluluk sahibi bireyler olarak adım atmaları amaçlanıyor.

Araştırmalardan yola çıkarak tasarladığı tahlil modellerini gayeleri doğrultusunda geliştiren Esas Toplumsal, hayata geçirdiği Programlar etrafında oluşturduğu 4.000 kişilik güçlü ekosistem ile gençlerin gelişimine ve istihdama geçişlerine katkı sağlıyor.

9. periyodu için sivil toplum kuruluşları (STK) müracaatlarının başladığı Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat Programı sayesinde patronlarca daha az tercih edilen devlet üniversitelerinden yeni mezun olan gençler, akranlarıyla eşit olarak kıymetlendirme bahtı yakalarken ekosistemin değerli bir kesimi olan STK’lar ise nitelikli ve eğitimli genç iş gücüne kavuşuyor. Böylelikle program; gençleri sivil toplumla tanıştırıp toplumsal sorumluluk şuurlarını güçlendirirken STK’lara da genç ve eğitimli insan kaynakları dayanağı veriyor.

Türkiye’nin her yerinden sivil toplum kuruluşları müracaat yapabiliyor

Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat Programı kapsamında bugüne kadar; etraf, sıhhat, eğitim, kültür-sanat, çocuklar, engelliler, gençler, insani yardım, sosyo-ekonomik gelişim ve cinsiyet eşitliği alanlarında toplum faydasına çalışmalar yürüten 44 STK’da 300 genç istihdam edildi. Müracaat kriterlerini karşılayarak Temel Sosyal’in paydaş STK’ları ortasında yer almak  ve gençlere istihdamda fırsat eşitliği sunmak isteyen  kurumlar müracaat yapabilecek.

Program iştirakçileri; STK’ların kurumsal bağlantı, kaynak geliştirme, insan kaynakları, mali ve idari işler, finans/muhasebe, bilgi teknolojileri, satın alma, iş geliştirme ve aktiflik idaresi üzere özel bölümde de yer alan işlevsel departmanlarında 12 ay boyunca tam vakitli olarak çalışıyor. 

Hayata geçirilen programlar ile üniversite öğrencilerine, yeni mezunlara ve mesleğinin birinci yıllarındaki genç profesyonellere dokunmanın kıymetine değinen Esas Holding İdare Heyeti Lider Vekili Emine Sabancı Kamışlı; “Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat programı ile birden çok emele hizmet ediyoruz. Programımız kapsamında demokrasinin de temeli olan STK’larda birinci iş tecrübesi kazanan gençler sivil toplumu tanırken, toplumsal sorumluluk şuurunu ve farkındalıklarını kuvvetlendiriyor. Sivil toplum kuruluşları ise gençlere donanım kazanacakları bir alan yaratmanın yanında Programlarımız ile birlikte büyüyor, nitelikli genç insan kaynağına erişiyor. Ekosistemimizle STK’ları iş alanı olarak benimseyen yeni bir kuşağın oluşumuna daima birlikte yarar sağlıyoruz. Birinci Fırsat mezunlarının %40’ı kendi seçimleri olarak STK’larda çalışmayı tercih ediyor. Biz gençlerin hayallerini gerçekleştirirken, gençler ise bizim toplumsal yarar yaratma misyonumuzu gerçekleştirmemize katkı sağlıyor. Her etapta gençleri dinleyerek, araştırmalar yaparak programlarımızı sağlıklı bir formda geliştiriyoruz. Ekosistemimizin birbirini besleyen doğal sistemi bizi büyütüyor, besliyor ve daha yeterlisi için cesaretlendiriyor. Temel Toplumsal olarak el ele vermenin gücüne inanıyor, özel kesimi, sivil toplumu ve iş insanlarını genç istihdamında fırsat eşitliği misyonu etrafında bir ortaya getiriyor ve harekete geçiyoruz. Böylelikle sürdürülebilir bir toplumsal yarar yaratıyoruz. Bu birbirine bağlı güçlü ekosistemin bir modülü olmak isteyen STK’ları başvurmaya davet ediyorum. Gençlere fırsat verme seyahatimizde bize eşlik eden ve bu yararın sürdürülebilirliğine takviye olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat Programı kapsamında bugüne kadar ortalarında AÇEV, AYDER, Aydın Doğan Vakfı, Bilim Kahramanları Derneği, Cevdet İnci Eğitim Vakfı, Darüşşafaka Cemiyeti, DenizTemiz Derneği, Doğal Hayatı Muhafaza Vakfı, Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği, Genç Hayat Vakfı, GYİAD, Habitat Derneği, Hayata Takviye Derneği, İstanbul İnsanı Gelişme Vakfı, İKSV, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, KEDV, KAGİDER, KAÇUV, Koruncuk Vakfı, Kodluyoruz Derneği, KODA, Maya Vakfı, Öğretmen Akademisi Vakfı, Özel Olimpiyatlar Türkiye, PERYÖN, TEMA Vakfı, TOÇEV, Tohum Otizm Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı, TÜBİSAD, TEV, TÜRKONFED, TEGV, Türkiye Bilişim Vakfı, Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği, Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sıhhat Vakfı, Türkiye İMSAD, Türkiye Kalite Derneği, Türkiye Kurumsal İdare Derneği, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Yenibirlider Derneği, Yuva Derneği ve ZÜCDER’in bulunduğu  44 sivil toplum kuruluşuna dayanak olundu. 

 

Başvurular 4 Mart’a kadar devam edecek

Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında 12 ay boyunca tam vakitli iş tecrübesi kazandıran Program kapsamında üniversiteden yeni mezun olmuş gençlere iş fırsatı vermek isteyen, aşağıdaki şartları karşılayan, en az 3 yıl evvel ve T.C. maddelerine nazaran kurulmuş tüm dernekler, vakıflar ve üst kuruluşları (federasyon, konfederasyon vb.) Şevket Sabancı Vizyonuyla Birinci Fırsat Programı’na müracaat yapabilirler. 

9. Periyot STK müracaatları; 4 Mart Pazartesi gününe kadar devam edecek.

Başvuruda bulunacak STK’ların;

  • Toplum faydasına çalışmalar yürütmesi,
  • En az 5 tam vakitli çalışanı olması,
  • 2023’teki bütçesi en az 2.000.000 TL olması (İK bütçesi dahil)
  • Talep ettikleri durum için net bir vazife tarifi oluşturması,
  • Esas Sosyal’in genç istihdamında fırsat eşitliği misyonuna inanması ve işe alım süreçlerinde çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık prensibini benimsemesi,
  • Katılımcılara işbaşı tecrübesi ve ferdî gelişim imkanı sunması gerekiyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.