Dolar 31,0391
Euro 33,6226
Altın 2.032,18
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Az Bulutlu
İstanbul
18°C
Az Bulutlu
Paz 15°C
Pts 13°C
Sal 15°C
Çar 14°C

Soyer: “Kadın erkek birlikte mücadele etmek zorundayız”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Batı Anadolu Endüstrici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) tarafından düzenlenen 3. İzmir Bayan Kongresi’nin açılışına katıldı.

Soyer: “Kadın erkek birlikte mücadele etmek zorundayız”
REKLAM ALANI
2 Şubat 2024 21:54
11


İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Batı Anadolu Endüstrici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) tarafından düzenlenen 3. İzmir Bayan Kongresi’nin açılışına katıldı. Vazifeye geldiği günden bu yana çağdaş, demokratik ve müreffeh bir ülke için bayan erkek yan yana çalıştıklarını söz eden Lider Soyer, “Bugün, bayanların eşitlik talebi için bayan erkek birlikte gayret etmek zorundayız” dedi.

Batı Anadolu Endüstrici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu’nun bu yıl üçüncüsünü düzenlediği İzmir Bayan Kongresi, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer’in de katıldığı açılışa İzmir Valisi Süleyman Elban, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi ve Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, BASİFED İdare Konseyi Lideri Mehmet Ali Kasalı, İzmir Ticaret Odası İdare Heyeti Lideri Mahmut Özgener, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, Folkart İdare Heyeti Lideri Mesut Sancak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, akademisyenler, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Soyer: “Cumhuriyet bir bayan devrimidir”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, konuşması öncesinde ayakta alkışlandı. Lider Tunç Soyer, “Cumhuriyet bir bayan ihtilalidir. Bundan bir asır evvel Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri, özünde bayan olan bir buluşmayla atılmıştır. Ulu Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda bir kilometre taşı olan İzmir İktisat Kongresi’nden iki hafta evvel, Bayanlar Kongresi’ni düzenledi. O tarihi günde, Anadolu’nun her yerinden yüzlerce bayan İzmir’de buluştu. Tek bir gayeleri vardı: Tam bağımsız bir vatanda, herkes için özgür ve eşit bir ömür… Gazi Mustafa Kemal Atatürk, o gün kürsüye çıktı ve konuşmasına şu sözlerle başladı: ‘Dünya üzerinde gördüğümüz her şey bayanın yapıtıdır.’ Bayanlar Kongresi, Kurtuluş Destanımızı, kayıtsız kuralsız egemenlikle perçinleyen İzmir İktisat Kongresi’nin nüvesi oldu. 100 yıllık ulu çınarımızın, Cumhuriyetimizin temelleri işte bu türlü atıldı” diye konuştu.

“Kadın erkek yan yana yürüyoruz”

Geçen yıl İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ni düzenlediklerini hatırlatan Soyer, “Geleceğin Türkiye’sini inşa etmek için çıktığımız bu yolda, 8 ay boyunca birlikte yürüdük. Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılını birlikte hayal ettik. O hayali gerçekleştirmek için elimizi taşın altına koyduk. Tıpkı 100 yıl evvel olduğu üzere, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi de özgür ve güçlü bayanların elleri üzerinde yükseldi. 2 Şubat 2023’te düzenlediğimiz Bayan ve İktisat Kongresi’nde geleceğin inşasına omuz omuza ve olması gerektiği üzere eşit bir halde başladık. Ne keyifli bize ki… Tam bir yıl sonra, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına uzanan bu yolda bir kere daha bir ortadayız. Çağdaş, demokratik ve müreffeh bir ülke için bayan erkek yan yana yürüyoruz” dedi.

“İzmirlilerin başlattığı bir yeterlilik hareketidir” 

Başkan Soyer, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Kadın kanısının ve bayan emeğinin hayattaki yerinin korunması, bu dünyada barışın, demokratik kıymetlerin ve adaletin yegâne temelidir. Günümüzde erkek hâkim ömrün, ülkemizi ve dünyamızı sürüklediği dokunaklı tablo, maalesef ortada. Savaşlar, giderek derinleşen yoksulluk, iklim krizi, demokratik pahaların kaybı… Bugün yaşadığımız tüm bu felaketler, ataerkil tertibin sonuçları. Biz delikanlılığı genç kızlara bile çok görmüşüz. Kızların kanı mecnun akmaz mı? Erkek için kullanırız. Bu zihin dünyasında ihtilale, dönüşüme muhtaçlık var. Evvel zihin dünyası… Şiddeti durdurmak, adaletin ve refahın büyümesi için, umudu yine örgütlemeyebilmek için, halkın iradesini hiçe sayanlara karşı durabilmek için bayanların öncü olduğu bir yaşama gereksinimimiz var. Bana nazaran çağımızın en büyük problemi budur. Bugün, bayanların eşitlik talebi için bayan erkek birlikte gayret etmek zorundayız. Zira bir toplumda hakları çiğnenenler, kendi kendini savunmak zorunda kalırsa, orada vicdan bitmiş demektir. Orada umut büsbütün tükenmiş demektir. Bugün bizleri bir ortaya getiren şey de işte bu vicdan… İzmir’de başlattığımız bu seyahat, dünyamızın yaşadığı bu vicdan tutulmasını durduracak olan bayanların yürekleridir. İzmirlilerin başlattığı bir düzgünlük hareketidir. Ulu Liderimizin miras bıraktığı bu tarihi buluşmaya İzmir’de konut sahipliği yapmak, bizim için onurdur.” 

“Kadının olmadığı yerde muvaffakiyet yok”

İzmir Valisi Süleyman Elban, “Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girdik, milletvekili sayısından iş dünyasındaki temsiliyete, öbür alanlardaki temsiliyete birçok mevzuyu konuşuyoruz. 100 yıl evvel Atatürk’ümüzün çizdiğimiz vizyon doğrultusunda dünyada yapılan her iş bir bakıma bayanın yapıtı. O eser sahibi bayanlar artık kelam sahibi de olmalı” dedi. 

Sahibi olduğu şirketlerde bayanların kıymetli noktalarda olduğunu söyleyen Folkart İdare Şurası Lideri Mesut Sancak, “15 yaşından beri yöneticilik yapıyorum. Bayanın her alanda ne kadar titiz, ne kadar ince olduğunu gördüm. Bayanın olmadığı yerde muvaffakiyetin olmasının güç olduğunu düşüyorum” dedi.

Ege İdare Danışmanları Derneği (EGEYDD) İdare Konseyi Lideri Emre Pınar Kılıç, “Yine bir seçim öncesi bayanlar koşa koşa dalgalar halinde geri döndüler. Biz bayanlar olarak var gücümüzle çabamıza devam etmeliyiz” diye konuştu.

Kritik eşik eğitim

Ege Genç İş İnsanları Derneği İdare Konseyi Lideri, BASİFED İdare Şurası Lider Yardımcısı Sibel Şiddetli, “Ülkelerin sürdürülebilir kalkınması, bayanların özgürce var olabilmesiyle mümkündür. Kritik eşik kız çocuklarının eğitime erişebilmeleridir” diye konuştu.

BASİFED İdare Konseyi Lideri Mehmet Ali Kasalı, “Maalesef Mustafa Kemal’in başlattığı bayan ihtilali sonrası vakit durdu demek abartı olur lakin ivmesi hayli düştü. Bayan olmadan hiçbir şey olmaz. Bayan sorunu ülkemizin temel altyapı problemidir tespitlerinden yola çıktık. Mustafa Kemal’in bu emanetini günümüzdeki sahiplenmeyi hem vazife hem sorumluluk olarak kabul ediyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.