Dolar 31,3745
Euro 33,9289
Altın 2.062,63
BİST 9.193,69
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
12°C
Hafif Yağmurlu
Cts 12°C
Paz 16°C
Pts 13°C
Sal 12°C

TEB’den ekonomiye 209,9 milyar TL destek

Türk İktisat Bankası (TEB), 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Yıl sonu prestijiyle, TEB’in iktisada ve müşterilerine sağladığı takviyenin en değerli göstergesi olan kredileri toplam etkinlerinin yüzde 52’sini oluşturdu. 

TEB’den ekonomiye 209,9 milyar TL destek
REKLAM ALANI
1 Şubat 2024 06:54
13


Türk İktisat Bankası (TEB), 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Yıl sonu prestijiyle, TEB’in iktisada ve müşterilerine sağladığı dayanağın en kıymetli göstergesi olan kredileri toplam etkinlerinin yüzde 52’sini oluşturdu. TEB, ülke iktisadına katkı sağlayarak sürdürülebilir büyümeyi desteklerken, “iyi ve örnek banka” anlayışıyla tüm paydaşlarına kıymet katmak ve toplumda müspet tesir yaratmak için çalışmalarına yıl boyunca devam etti.

31 Aralık 2023 tarihi prestijiyle TEB’in etkin toplamı 406,9 milyar TL olurken, net kârı 11,7 milyar TL olarak gerçekleşti. TEB’in iktisada ve müşterilerine sağladığı takviyenin en kıymetli göstergesi olan kredileri ise toplam etkinlerinin yüzde 52’sini oluşturdu. Her periyot olduğu üzere risk idaresine ve etkin kalitesine öncelik veren TEB’in toplam kredileri yıl sonunda 209,9 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, tıpkı periyotta toplam mevduatı ise 284,7 milyar TL oldu. 2023 yılında güçlü sermaye yapısıyla birlikte istikrarlı büyümeyi sağlayan ve karlılığını sürdürülebilir bir biçimde devam ettiren TEB’in özkaynakları 35 milyar TL olurken, sermaye yeterlilik rasyosu maksat rasyo olan yüzde 12’nin hayli üstünde, yüzde 16,82 oranında gerçekleşti.

2023 yılını gayeleri doğrultusunda tamamlayan TEB, kaynak yapısının çeşitlendirilmesi ve orta ve uzun vadeli borçlanma araçlarının artırılması stratejisi çerçevesinde istikrarlı bir halde büyümeye devam ediyor. Bu kapsamda TEB, 2024 yılının başında memleketler arası piyasalarda 400 milyon dolar fiyatında tahvil ihracı gerçekleştirdi. 150’nin üzerinde memleketler arası yatırımcının yüksek ilgi gösterdiği yurt dışı tahvil ihracına 2,9 milyar dolar, ihraç meblağının 7 katının üzerinde rekor talep geldi. On yıl vadeli ve beşinci yılda geri çağırma opsiyonlu ihracın getiri oranı yüzde 9,375 düzeyinde gerçekleşti. TEB’in milletlerarası sermaye piyasalarında gerçekleştirdiği birinci süreç olma özelliğini taşıyan bu ihraç sürecinde, Ocak 2020’den bu yana yapılan konvansiyonel Türk ihraçları ortasında en yüksek talep toplandı. Memleketler arası yatırımcıların ağır ilgi gösterdiği tahvil ihracı, Türkiye finans piyasasına ve TEB’e olan inancın de bir göstergesi oldu.

TEB, bankacılık faliyetleriyle ülke iktisadının gelişmesine katkıda bulunurken, “daha âlâ bir gelecek” için sürdürülebilir finansı desteklemeye devam ediyor. Bu doğrultuda TEB, 2023 yılında sendikasyon kredisini yenileyerek gerçek dalın dış ticaret finansmanına 330 milyon dolar takviye sağladı. Sürdürülebilirlik performans amaçları içeren sendikasyon kredisi 14 ülkeden toplam 22 bankanın iştirakiyle gerçekleşirken, ek kaynak artışıyla yüzde 125 oranında yenilendi. Bu yıl da sürdürülebilirlik performansı kriterleri çerçevesinde yenilenen sendikasyon kredisi ile toplumsal kriterler odaklı üç yeni performans gayesi belirledi. Buna nazaran TEB, zelzele bölgesindeki mikro ve KOBİ ölçekli işletmelerin desteklenmesini, bayan hakim ortaklı mikro ve KOBİ’lere sağlanan finansman meblağının artırılmasını, yenilenebilir güç ve güç verimliliği projelerine yönelik kredilerin artırılması tarafında yatırımların desteklenmesini sağlayacak.

CEPTETEB Taşınabilir Uygulaması ve İnternet Şubesi ile müşterilerinin günlük bankacılık gereksinimlerini 7/24 kesintisiz olarak karşılayan TEB, müşterilerine daha fazla finansal esneklik sunmak gayesiyle “Dijital Slip” ve “Halka Arz” menülerini CEPTETEB Mobil’de devreye aldı. TEB, esnaf ve işletmelerin iş yerlerinde günlük ticaretlerine devam ederken bankacılık süreçlerini çarçabuk yapabilecekleri ve meselesiz bir dijital bankacılık tecrübesi yaşayabilecekleri CEPTETEB İŞTE uygulamasını da zenginleştirmeye devam etti. Senet ödeme ve evraklara dijital onay verme üzere yeni özelliklerin devreye alındığı uygulamada, gerekli yasal dokümanların dijital olarak onaylanmasıyla kredi taleplerini saniyeler içinde yanıtlandıran “Dijital Kredi” özelliği sayesinde finansmana erişim kolaylaştırıldı. 

Müşterilerinin finansal gereksinimlerinde varlıklarına bedel katan tahliller sunmanın yanı sıra, hayatın her alanında yanlarında olma gayesiyle hizmet veren TEB Özel Bankacılık, Türkiye genelinde tüm Hoş Sanat Fakülteleri’nden yeni mezun sanatçı adaylarını bir ortaya getiren BASE’in eş sponsoru olarak, gençlerin yaratıcı gücünü ve yenilikçi bakış açılarını desteklemeye devam etti.

TEB, ülkemizin büyüme amacını yakalamasına ve toplumun sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla finansal okuryazarlığa odaklanan çalışmalarını 2023’te de sürdürdü. Yıl boyunca 10 farklı daldan 50’ye yakın kurumun 20 bini aşkın çalışanına finansal okuryazarlık eğitimleri verildi. Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) ile iş birliği kapsamında, 20 bini aşkın öğretmen Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Platformu üzerinden dijital finansal okuryazarlık eğitimlerini tamamladı. 

TEB, Bayan Bankacılığı ile sürdürülebilir ekonomik büyüme için bayan işletme sahiplerinin ve girişimcilerin iş dünyasındaki varlığını güçlendirmeye yönelik çalışmaya devam ediyor. Kadın iş sahiplerinin yeni pazarlara ulaşma, mentorlük, eğitim üzere gereksinimlerinde yanında olup takviye sağlayan TEB, finansal takviyelerini de sürdürdü. TEB’in EBRD ile 2015 yılında birinci iştirakçilerinden biri olarak kullandırdığı 50 milyon USD fiyatındaki TurWIB paketinin ikinci dilimi için, 2023 yılında bayan iş sahiplerinin kullanımına sunulan 25 milyon euro’luk TurWIB II mutabakatı gerçekleştirildi. Muahede kapsamında zelzele bölgesindeki bayan iş sahipleri öncelikli olmak üzere kullandırım yapılmaya devam ediliyor. 

Sürdürülebilir ekonomik büyümenin olmazsa olmazları ortasında yer alan girişimcilik ve inovasyona odaklanan TEB, Teşebbüs Bankacılığı ile girişimcilik ekosistemini güçlendirmeye ve girişimcileri desteklemeye yönelik çalışmalarını sürdürdü. Türkiye Innovation Week’in bu yıl da stratejik partnerleri ortasında yer alan TEB, tertip kapsamında girişimcilik ekosistemini destekleyen özel bir alan olarak tasarlanan InnovaZone’un sponsorluğunu da üstlenerek burada girişimcilerle yatırımcıları buluşturan çok sayıda program gerçekleştirdi. Yılın son çeyreğinde ise Bursa ve Gaziantep’te düzenlenen vilayet buluşmalarıyla ekosistem paydaşları ve teşebbüsçüler bir ortaya getirildi. Girişimcilere özel finansal eser ve hizmetlerin yanı sıra eğitim, danışmanlık, networking üzere finansal olmayan hizmetler sunan TEB, bayan teşebbüsçüler ve çevreci teşebbüsçüler için de özel hizmetler geliştirmeye devam etti. 

BNP Paribas’ın global ağının bir modülü olarak, güçlü muhabir bankacılık ağı ile ithalatçılara uygun vade ve avantajlı maliyetlerle gerek hammadde gerekse makine yatırımlarına finansman imkânları sağlayan TEB, ihracatçı firmaların da yanında yer almaya devam etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile eylül ayında imzalanan ve ülkemiz iktisadına katkı sağlama gayesi doğrultusunda ihracatçı firmaların kullanımına açılan kredi protokolü kapsamında uygun maliyetli kredi kullanımları devam ederken, şimdiki kredi kullanımı 82,5 milyon dolara ulaştı. Eximbank ve TCMB kaynaklı kredilere erişiminde devam ettiği son çeyrekte, yıl sonu TCMB reeskont kredi hacmi 2,7 milyar TL oldu. 

 

TEB, 2023 yılında çok sayıda mükafata layık görüldü

Ulusal ve uluslar ortası tertipler tarafından yıl boyunca çok sayıda mükafata layık görülen TEB, yılın son çeyreğinde de eser ve hizmetleriyle ödül aldı.

TEB, insan kaynakları uygulamalarını pahalandıran dünyanın saygın kuruluşlarından Top Employers Institute tarafından bu yıl 11. defa “Avrupa ve Türkiye’nin En Uygun İşvereni” seçildi.

TEB KOBİ Bankacılığı, e-fatura finansmanı eseri Atlas ile Stevie Awards kapsamında “B2B İnovasyon Ödülü” kategorisinde Altın Stevie, “Ürün İnovasyonunda Muvaffakiyet Ödülü” kategorisinde Bronz Stevie alırken, Küresel Business Excellence Award tarafından “En Düzgün İnovasyon” kategorisinde mükafata layık görüldü.

TEB, Küresel Finance mecmuasının 2023’te gerçekleştirdiği Dünyanın En Düzgün Hazine ve Nakit İdaresi Bankaları değerlendirmesinde “Türkiye’nin En Uygun Nakit İdaresi Bankası” seçildi. 

TEB Nakit İdaresi, Euromoney tarafından düzenlenen 2023 Nakit İdaresi anketinde büyük ölçekli firmalar kategorisinde yer alan “Türkiye’nin En Yeterli Hizmet Veren Bankası” kısmında  birincilik mükafatı kazandı.

TEB Davet Merkezi, müşteri tecrübesinde fark yaratan uygulamlarıyla Contact Center World 2023 kapsamında “En Âlâ Müşteri Hizmetleri”, “En Güzel Teknoloji-Teknolojide İnovasyon”, “En uygun Eğitim-Geliştirme” olmak üzere üç farklı kategoride altın madalya aldı.

 

31 Aralık 2023 Tarihli Finansal Sonuçlara Ait Seçilmiş Göstergeler: 

Net kar: 11,7 milyar TLToplam mevduat:  284,7 milyar TL
Toplam etkinler: 406,9 milyar TLToplam krediler: 209,9 milyar TL
Sermaye yeterlilik rasyosu: %16,82Takipteki kredi oranı: %1,04

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.