Dolar 31,0391
Euro 33,6226
Altın 2.032,18
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Az Bulutlu
İstanbul
18°C
Az Bulutlu
Paz 16°C
Pts 13°C
Sal 15°C
Çar 14°C

“Teknopark Firmalarına Sağladığımız Vergi Muafiyeti 184 Milyar Liraya Ulaştı”

YTÜ Yıldız Teknopark Maslak yerleşkesi açılış programında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, teknopark firmalarına yapılan vergi muafiyetlerinin 184 milyar liraya ulaştığını belirterek, “182 teşebbüse toplam 590 milyon lira yatırım yapılarak bir kaldıraç tesiri oluşturduk. Böylece bu teşebbüsler toplam 23,1 milyar lira sermaye kaynağına erişti.” dedi.

“Teknopark Firmalarına Sağladığımız Vergi Muafiyeti 184 Milyar Liraya Ulaştı”
REKLAM ALANI
6 Şubat 2024 17:10
10


YTÜ Yıldız Teknopark Maslak yerleşkesi açılış programında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, teknopark firmalarına yapılan vergi muafiyetlerinin 184 milyar liraya ulaştığını belirterek, “182 teşebbüse toplam 590 milyon lira yatırım yapılarak bir kaldıraç tesiri oluşturduk. Böylece bu teşebbüsler toplam 23,1 milyar lira sermaye kaynağına erişti.” dedi.

YTÜ Yıldız Teknopark Maslak Yerleşkesi açılış programı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın iştirakiyle gerçekleşti. Programa; İstanbul Valisi Davut Gül, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdürü Orhan Tanışman ve çok sayıda davetli katıldı. Programda konuşan Bakan Kacır, Teknopark ve girişimcilik ekosistemine dair kıymetli sayıları açıkladı.

 

“Girişimler Fon Dayanaklarıyla Toplam 23,1 Milyar lira Sermaye Kaynağına Erişti”

Teknopark firmalarının sağladığı vergi muafiyetlerinin 184 milyar liraya ulaştığını söz eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 21 yıl evvel yalnızca 2 olan teknopark sayısının şimdilerde 101’e  yükselttiklerini ayrıyeten Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları yürüten şirketlerinin sayısının 10.178’e çıktığını belirtti. Bakan Kacır şöyle devam etti: “Teknopark firmalarımız 90 binden fazla Ar-Ge çalışanı istihdam ediyor. Firmalarımızın yaptığı ihracat ise 10 milyar dolara ulaştı. Bugüne kadar kurduğumuz fonların fonu ve eş finansman sistemleriyle kamu kaynaklarının girişimcilerimiz için çarpan tesiri oluşturmasını sağladık. Teknoloji ve İnovasyon Fonu, Bölgesel Kalkınma Fonu, Bölgesel Teşebbüs Sermayesi Fon Davetleri ve Bilişim Vadisi Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu ile 152 milyon lirası 16 yatırım fonu aracılığıyla olmak üzere 182 teşebbüse toplam 590 milyon lira yatırım yapılarak bir kaldıraç tesiri oluşturduk. Böylece bu teşebbüsler toplam 23,1 milyar lira sermaye kaynağına erişti. TÜBİTAK Ferdi Genç Teşebbüsçü dayanağımız ile 2 bin 293 teknoloji teşebbüsü kuruldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Tech-InvesTR programında 4,6 milyar liralık fonu harekete geçirdik. Bugüne kadar 80 teşebbüsü, bu fonlardan 1,7 milyar lira yatırım aldı.”

 

“Vergisel Dayanakları Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonlarına Yönlendirdik”

İş dünyasının ve finansın kalbinin pozisyonunda Maslak’a kazandırılan 22 bin metrekarelik kapalı alanın genç girişimcilerin büyümesinde ve üniversite dal iş birliğinin güçlendirilmesinde değerli rol üstleneceğine altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “2030 yılına kadar ülkemizden çıkaracağımız 100 bin teknoloji teşebbüsü içinden 100 teşebbüsün milyar dolar bedeli aşmasını sağlayacağız. Ar-Ge teşviklerimizden yüksek seviyede istifade eden Ar-Ge merkezleri ile teknopark firmalarımızın yararlandığı vergisel takviyeleri, Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonlarına yönlendirdik. Yaptığımız düzenleme çerçevesinde teknoloji teşebbüslerine geçtiğimiz yıl 755 milyon lira finansman sağladık. Büyük ölçekli şirketlerin teknopark uygulamalarımızda ve Ar-Ge merkezlerinde elde ettikleri vergilerin bir kısmını Türkiye’nin yeni jenerasyon teknoloji teşebbüslerine sermaye yatırımı olarak yönlendirdik.  Ayrıca, uydu kuluçka merkezlerinin kurulmasına imkân sağlayarak teşebbüslerimizin pazara ve nitelikli insan kaynağına erişimini daha da kolaylaştırdık. Tabi teknoparklarımız da teknoloji teşebbüslerimizin yanlışsız konumlanmaları için kıymetli projelere imza atıyorlar. 700’den fazla Ar-Ge firması, 200’den fazla kuluçka firmasına mesken sahipliği yapan Yıldız Teknopark’ın bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Maslak yerleşkesi, başta fintek ve oyun kesimleri olmak üzere global vizyon sahibi ve ihracat kapasitesi olan teknoloji teşebbüslerine konut sahipliği yapıyor” dedi.

 

“Türkiye’nin Finansal Teknolojiler Merkezi Haline Gelmesini Hedefliyoruz”

Türkiye oyun ekosisteminin son yıllardaki yükselişine değinen Bakan Kacır son olarak şunları söyledi: “Türkiye oyun girişimciliğinde son yıllarda gösterdiği başarılarla global bir marka oldu. 750’den fazla oyun teşebbüsüyle dünya oyun pazarında güçlü halde kelam sahibiyiz. Bunun yanı sıra bankacılık ve finans kesimimizin dijital altyapısı birçok gelişmiş ülkenin çok daha ilerisinde. Fintek firmalarımızın getirdiği yeni iş modelleri, hem finans ekosisteminde rekabeti hızlandırmakta hem de tüketicilerin alternatif finansman kaynaklarına erişimini sağlayarak büyümeyi tetiklemektedir. Genç ve dinamik nüfusumuzla, bankacılık ve teknoloji bölümlerindeki uzman insan kaynağımızla, Türkiye’nin yakın bir gelecekte finansal teknolojiler merkezi haline gelmesini hedefliyoruz. Ülkemizde halihazırda bu alanda faaliyet gösteren teknoloji teşebbüslerin sayısı 750’ye ulaştı. Milyar dolar bedeli aşan 7 turcornumuz var. 7. turcornumuz da bir fintek firması oldu. Önümüzdeki devirde de bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu yerleşkenin de katkılarıyla; ülkemiz girişimcilik ekosisteminin 2030 yılında 100 Turcorn ve 100 bin teknoloji teşebbüsü amacına kararlıkla yürüyeceğine inanıyorum.”

 

“Ulusal ve Milletlerarası Fonları Ziyadesiyle Çekmeye Başladık”

15 yıldır Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Yerleşkesi içerisinde bölümde iş birliği içerisinde olduklarını belirten YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, üniversite içerisindeki Ar-Ge anlayışını değiştirdiklerini söyledi. Prof. Dr. Tamer Yılmaz, “Teknoparklar kurulmaya başladığı andan itibaren üniversitelerin değişimi ve gelişimini ziyadesiyle oldu. Üniversiteler teknoparklardan öğrenmeye ve üretmeye başladı. Bu o kadar çift istikametli bir akış ki 20 yıl evvel indeksli bir makale nedir bilinmezdi lakin bugün Yıldız Teknik Üniversitesi 1700 akademik çalışmasına kişi başı 2 yayınla Türkiye ve dünyada öncü üniversiteler ortasında yer alıyor. Ulusal ve milletlerarası fonları ziyadesiyle çekmeye başladık. Bunları teknopark olmadan başarma bahtımız yoktu. YTÜ Yıldız Teknopark, üniversite sanayii iş birliği modelinin başarılı örneklerinden biri. Bugün de Maslak yerleşkemizde 4 dikeyden ikisini yani fintech ve oyun dikeyindeki girişimcilerimizi konuk ediyoruz. Firmalarımız burada konumlanmaya başladı. Biz bunun yeni bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonraki etap kesinlikle ve kesinlikle fonla buluşmak olmalı. Bu ekosistem artık büyük fonların rahatlıkla dolaşabildiği birebir vakitte bu fonların büyük çıktılara dönüşebileceği bir potansiyele ulaşmış durumdadır. Gereksinimimiz olan daha çok fona ulaşacak memleketler arası düzeneklerin kurulması olacaktır. YTÜ Yıldız Teknopark, milletlerarası atılımlarıyla ve kendi kurduğu Teşebbüs Sermayesi Yatırım Paydaşlığıyla ve kurmak üzere olduğu Teşebbüs Sermayesi Fonuyla da bunu tamamlayacak.” formunda konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.