Dolar 32,1872
Euro 35,0574
Altın 2.426,34
BİST 10.610,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Açık
İstanbul
25°C
Açık
Çar 26°C
Per 26°C
Cum 28°C
Cts 30°C

GE Aerospace, GE Vernova Bölünme İşleminin Tamamlanmasının Ardından Bağımsız, Yatırım Sınıfı Halka Açık Şirket Olarak Faaliyete Başlıyor

GE Aerospace (NYSE: GE), bugün, GE Vernova ayrılmasının tamamlanmasının akabinde uçuşun geleceğini tanımlayan, bağımsız halka açık bir şirket olarak resmen faaliyete geçtiğini duyurdu.

GE Aerospace, GE Vernova Bölünme İşleminin Tamamlanmasının Ardından Bağımsız, Yatırım Sınıfı Halka Açık Şirket Olarak Faaliyete Başlıyor
REKLAM ALANI
2 Nisan 2024 16:08
20

GE Aerospace (NYSE: GE), bugün, GE Vernova ayrılmasının tamamlanmasının akabinde uçuşun geleceğini tanımlayan, bağımsız halka açık bir şirket olarak resmen faaliyete geçtiğini duyurdu.

GE Aerospace, New York Menkul Değerler Borsası’nda (NYSE) “GE” kodu altında süreç görecek. Bugün, 2 Nisan 2024, ABD ve Kanada için Doğu Saatine nazaran 9.30’da, GE Aerospace ve GE Vernova NYSE’de açılış zilini birlikte çalacak. 

GE Aerospace Yönetim Kurulu Lideri ve CEO’su H. Lawrence Culp Jr. yaptığı açıklamada; “Üç bağımsız, halka açık şirketin başarılı bir biçimde faaliyete geçmesiyle birlikte bugün, GE’nin yıllar süren dönüşümünde tarihi bir adım atıyoruz. Takımımızla, zorluklar karşısındaki güçlü duruşları ve bu belirleyici anı başarma konusundaki kararlılıklarından ötürü büyük gurur duyuyorum.” dedi.

Culp kelamlarına şöyle devam etti: “GE Aerospace, bir asırlık öğrenme ve GE’nin inovasyon mirasını ileriye taşıma maksadı üzerine inşa edilmiş güçlü bilançosuyla uçuşun geleceğini keşfetmeye, insanları göklere yükseltmeye ve onları inançlı formda meskenlerine ulaştırmaya daha fazla odaklanarak ilerleyişini sürdürecek. Tescilli yalın işletme modelimiz olan FLIGHT DECK’i temel alarak müşterilerimizin, çalışanlarımızın ve hissedarlarımızın hizmetinde tam potansiyelimizi ortaya koyacağımızdan eminim.”

Dünya çapında yaklaşık 44.000 ticari motor ve yaklaşık 26.000 askeri ve savunma motoruyla halihazırda kurulu bir altyapıya sahip olan GE Aerospace, hizmetler, itki gücü ve sistemler alanında kök salmış bir dünya önderidir. Şirket, 2023 yılında %70’i hizmetlerden ve motor yenileme pazarının güçlü iktisadından kaynaklanan yaklaşık 32 milyar dolar tespit edilmiş gelir* elde etti.

GE Aerospace, şirketin Mart ayında düzenlenen Yatırımcı Günü’nde 2024 gayelerini yine teyit etti ve 2028 yılında 10 milyar dolar civarında işletme kârı* elde etme beklentisini de içeren daha uzun vadeli bir finansal görünüm sundu. Ayrıyeten, GE Aerospace, büyüme ve inovasyona yatırım yapmak ve birebir vakitte mevcut fonların yaklaşık %70-75’ini hissedarlara iade etmek maksadıyla bir sermaye tahsisi çerçevesi paylaştı.

GE Aerospace’in faaliyete geçmesi, GE’nin yıllar süren finansal ve operasyonel dönüşümünün tamamlandığının göstergesidir. GE, 2018’den bu yana borçların 100 milyar dolardan fazla azaltılması da dâhil olmak üzere son birkaç yıl içinde işletmeyi değerli ölçüde güçlendiren adımlar attı. Eşzamanlı olarak, yalın idare yaklaşımının şirket çapında uygulanması, benimsenmesi ve müşteriye sunulan hizmetlerde daima güzelleştirme arayışı, şirket kültüründe derin ve sürdürülebilir bir değişim sağladı. Bu güçlü temel, her biri GE’nin inovasyon geçmişi üzerinde kendilerini geliştirecek güzel bir pozisyona sahip olan üç bağımsız şirketin – GE HealthCare, GE Vernova ve GE Aerospace – başarılı formda kurulmasını sağladı

GE ismi pay senedi sahipleri, sahip oldukları her dört GE ismi pay senedi için bir GE Vernova ismi pay senedi almaya hak kazanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri federal gelir vergisi maksatları doğrultusunda, dağıtım Amerika Birleşik Devletleri’ndeki GE hissedarları için vergi açısından verimli olacak halde gerçekleştirilmiştir.

Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison LLP, hukuk danışmanı, Evercore, Morgan Stanley ve PJT Partners da baş finansal danışmanlar olarak misyon aldılar. Şirket ayrıyeten DLA Piper ve Gibson, Dunn & Crutcher LLP’den türel danışmanlık ve Citibank, The Consello Group, BNP Paribas ve UBS’den de finansal danışmanlık aldı.

GE Aerospace, 2024 yılı birinci çeyrek karlarını 23 Nisan 2024 tarihinde açıklayacak ve sabah 7.30’da ET’de [ABD ve Kanada için Doğu Saati] buradan erişilebilecek olan konferans davetini düzenleyecek.

Daha fazla bilgi için lütfen GE Aerospace’in “Şirket Bölünme Kaynakları” sayfasını ziyaret edin.

GAAP Dışı Finansal Ölçütler

Bu evrakta, bazen konsolide finansal bilgilerden türetilen fakat ABD genel kabul görmüş muhasebe prensiplerine (GAAP) uygun olarak hazırlanan finansal tablolarımızda sunulmayan bilgiler kullanıyoruz. Bu datalardan kimileri ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu kuralları uyarınca “GAAP dışı finansal ölçütler” olarak kabul edilmektedir. Bu GAAP dışı finansal ölçütler GAAP açıklamalarımızı tamamlar ve GAAP ölçütüne alternatif olarak düşünülmemelidir. Bu GAAP dışı finansal ölçütleri kullanma nedenlerimiz ve en direkt karşılaştırılabilir GAAP finansal ölçütleriyle mutabakatları, kar bültenlerimizin yanı sıra GE Aerospace 2024 Yatırımcı Günü yatırımcı sunumunun ekinde, uygun olduğu halde yer almaktadır.

İleriye Yönelik Beyanlara Ait İhtarlar:

Bu doküman “ileriye dönük beyanlar”, yani geçmiş değil gelecek olaylarla ilgili beyanlar içermektedir. Bu ileriye dönük tabirler ekseriyetle GE Aerospace’in gelecekteki beklenen iş ve finansal performansını ve finansal durumunu ele almaktadır ve ekseriyetle “beklemek”, “öngörmek”, “niyet etmek”, “planlamak”, “inanmak”, “aramak”, “görmek”, “olacak”, “olur”, “tahmin etmek”, “tahmin”, “hedef”, “ön” yahut “aralığında” üzere sözler içerir. İleriye dönük beyanlar, tabiatları gereği, farklı derecelerde meçhul olan ve risklere, belirsizliklere ve varsayımlara tabi olan mevzuları ele almaktadır.

GE Aerospace için, risklerin yahut belirsizliklerin GE’nin gerçek sonuçlarının GE Aerospace’in ileriye dönük beyanlarında söz edilenlerden değerli ölçüde farklı olmasına neden olabileceği muhakkak alanlar şunlardır: sakinlik, enflasyon, jeopolitik çatışma riski dâhil olmak üzere makroekonomik ve piyasa şartlarındaki değişiklikler ve piyasa oynaklığı; tedarik zinciri kısıtlamaları yahut aksaklıkları, faiz oranları, menkul değerlerin ve öteki finansal varlıkların bedeli (GE Aerospace’in GE HealthCare’deki öz sermaye hissesi dahil), emtia fiyatları ve döviz kurları ve bu tıp değişikliklerin ve oynaklığın GE Aerospace’in ticari faaliyetleri, finansal sonuçları ve finansal durumu üzerindeki tesiri; temettülerin zamanlaması ve ölçüsü, pay geri alımları, satın almalar, organik yatırımlar ve öbür öncelikler dâhil olmak üzere GE Aerospace’in sermaye tahsis planları; ve 31 Aralık 2023 tarihinde sona eren yıla ilişkin Form 10-K Yıllık Raporumuzun “Risk Faktörleri” kısmında açıklanan öteki faktörler; GE Aerospace’in SEC’e (ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu) sunacağı gelecekteki raporlarda güncellenebilir yahut değiştirilebilir. Bu yahut öbür belirsizlikler, GE Aerospace’in gelecekteki gerçek sonuçlarının ileriye dönük beyanlarında söz edilenlerden değerli ölçüde farklı olmasına neden olabilir. GE Aerospace, ileriye dönük beyanlarını güncelleme taahhüdünde bulunmamaktadır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.